MEGAFLEX 50/8 mg MR Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Diklofenak Sodyum, Tiyokolşikosid’dır. MEGAFLEX 50/8 mg MR Kapsül, kasların aşırı seviyede gerilmesinden sorumlu olan beyin ve omurilik kaynaklı  kas gerginliğini azaltan ve ortadan kaldıran kas gevşetici, ağrı kesici ve iltihap önleyici bir ilaçtır. Ağrı, iltihap ve kas gerginliği ile belirgin kas-iskelet sistemi hastalıkları;  eklem kireçlenmesi (osteartrit); eklem çevresindeki keselerin iltihabı (bursit); kas kiriş kılıfının iltihabı ( tenosinovit);  kas, kiriş iltihabı (tendinit); eklem çevresi yumuşak doku iltihabı ( periartrit); omurganın (vertebral kolon) ağrılı hastalık belirtilerinın tedavisinde ve kazaların ve spor yaralanmalarının neden olduğu kas ve eklemlerde oluşan burkulma, incinme ve ezilme  dolayısıyla oluşan ağrı, şişme ve iltihabi durumların rahatlatılmasında kullanılır.

MEGAFLEX 50/8 mg MR Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Kasların aşırı seviyede gerilmesinden sorumlu olan beyin ve omurilik kaynaklı  kas gerginliğini azaltan ve ortadan kaldıran kas gevşetici, ağrı kesici ve iltihap önleyici bir ilaçtır.
  3. İlacın 7 günden fazla kullanılması önerilmemektedir.
  4. İlacın kullanımı, sindirim sisteminde tahrişe yol açabilir. Tedaviniz boyunca, bu ilaçla birlikte bir mide koruyucu ilaç kullanınız.
  5. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama, ciddi böbrek rahatsızlığı, karaciğer rahatsızlığı, ciddi kalp yetmezliği ve kasların görev yapamaması (kasılamaması) ve Asetilsalisilik asit’e (Aspirin, Ecopirin, Coraspin, Asinpirine, ) alerji durumlarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
  6. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
  7. İlacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
  8. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
  9. Diğer kas gevşeticiler ile birlikte bu ilacı kullanmayınız.  Sürekli kullandığınız kas gevşetici ilacınız var ise bunu doktorunuza bildirmelisiniz.
  10. Eğer böbrek hastalığı, epilepsi (sara), kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaç kullanımı ve kanama problemleri  durumlarından herhangi birine sahip iseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Bu ilacın kullanımı size uygun olmayabilir ya da doktorunuz tarafından doz ayarlaması yapılabilir veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
  11. İlacı kullanımınız sırasında ishal gelişirse , hemen doktorunuza durumu bildiriniz. İlaç dozunuzun azaltılması gerekmektedir.
  12. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması sakıncalıdır.
  13. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini ve mide kanaması riskini arttırabilir.
  14. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
  15. İlacın kullanımı nadiren de olsa uyku hali, sersemlik ve görme bozukluğuna sebep olabileceğinden, makine veya araç kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
  16. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Kullanımı anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

MEGAFLEX 50/8 mg MR Kapsül’ün Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden sonra alınız.
  3. Günde en fazla 2 kapsül alınabilir.
  4. İlacın sindirim sisteminize zarar verme riskini önlemek için tedaviniz süresince mide koruyucu bir ilaç kullanınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, hazımsızlık, gaz, sersemlik hissi, uyuklama hali, baş dönmesi, iştahsızlık ve deri döküntüsü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Diklofenak Sodyum, Tiyokolşikosid

İlaç Marka İsmi: MEGAFLEX 50/8 mg MR Kapsül

MEGAFLEX 50/8 mg MR Kapsül İlaç Prospektüsü


MEGAFLEX-MR-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın