Lyrica 75 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Pregabalin’ dir. Lyrica 75 mg Kapsül, hastalık nöbetlerine (epilepsi nöbeti gibi) ve ağrıya sebep olan beyindeki sinir uyartılarını yavaşlatarak, istem dışı kasılmaları durduran ve önleyen bir ilaçtır. İstem dışı kasılmaların eşlik ettiği veya etmediği  kompleks parsiyel nöbetlerin kontrol altına alınması ve diğer nöbet ilaçları ile birlikte ek tedavi olarak; sinirlerde oluşan hasarların (şeker hastalığı , zona gibi hastalıkların sinirlere verdiği zarar) sebep olduğu sinir ağrılarının (nöropatik ağrılar) tedavisinde ve anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

Lyrica 75 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İstem dışı kasılmaların eşlik ettiği veya etmediği  kompleks parsiyel nöbetlerin kontrol altına alınması ve diğer nöbet ilaçları ile birlikte ek tedavi olarak; sinirlerde oluşan hasarların (şeker hastalığı , zona gibi hastalıkların sinirlere verdiği zarar) sebep olduğu sinir ağrılarının (nöropatik ağrılar) tedavisinde ve anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi durumu varsa veya laktaz eksikliğiniz ya da bağırsaklardan  glukoz, galaktoz emilim yetmezliğiniz varsa, kullanmayınız.
 4. Eğer şeker hastası iseniz bu ilacın kullanımıyla kilo alabilirsiniz. Durumu doktorunuzla görüşünüz.
 5. Doktorunuza danışmadan ilacın kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 6. 18 yaşın altındaki çocuk ve gençlerde kullanılmamalıdır.
 7. Tedaviniz sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da artırmaktadır.
 8. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni yada daha da artan rahatsızlıklara sahipseniz  derhal doktorunuza başvurunuz.
 9. Eğer hastalık nöbetleri tedavisi için kullanıyorsanız, durumunuzda iyileşme görülse bile kullanmaya devam ediniz. Kullanımını  doktorunuza danışmadan aniden bırakmayınız. İlacın alımını aniden bırakmanız halinde halinde nöbetlerde  artış olabilir. Kullanımını tamamen bırakmadan önce, yavaş yavaş bırakmanız gerekebilir.
 10. Kullanımı, uyku hali ve baş dönmesine sebep olabileceğinden dolayı yaşlı hastalar, düşmelere, yaralanmalara ve kazalara karşı dikkatli olmalıdır.
 11. Yanınızda acil durumlar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 12. Böbrek hastalığınız varsa veya şeker hastasıysanız yada konjestif kalp yetmezliğiniz varsa; kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz, İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 13. Eğer düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız ( anksiyete ilaçları, depresyon ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları,  alerji ilaçları, uyku ilaçları, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesiciler gibi) bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacınızı bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artıracaktır.
 14. Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler, ruh hali değişiklikleriniz ve belirtileriniz konusunda dikkatli olmalıdırlar.
 15. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 16. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Lyrica 75 mg Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, uyku hali, baş dönmesi, iştah artışı, kas ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, kol ve bacaklarda şişme, görme bulanıklığı. ağız kuruluğu, kusma, hazımsızlık, gaz, kabızlık, peniste sertleşme bozukluğu  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Pregabalin
İlaç Marka İsmi:   Lyrica 75 mg Kapsül

Lyrica 75 mg Kapsül İlaç Prospektüsü


Lyrica-75-mg-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Yorum(9)

 1. 29 Mayıs 2016
  • 21 Haziran 2016
   • 28 Haziran 2016
    • 3 Temmuz 2016
  • 24 Kasım 2016
 2. 28 Haziran 2016
  • 2 Temmuz 2016
 3. 8 Ağustos 2016
 4. 29 Aralık 2016

Bir Yorum Yazın