Luminal Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Fenobarbital’dır. Luminal Tablet, beyin ve sinir sisteminin etkinliğini yavaşlatarak çalışan bir ilaçtır. Grand mal epilepsi ve diğer epilepsi türlerinde görülen istem dışı kasılmalar; gebeliğin 20. haftasından doğuma ve doğumdan 1 hafta sonrasına kadar olan dönemde ortaya çıkabilen  istem dışı kasılmalar (eklampsi); el ve ayaklarda veya yüz kaslarında görülen kasılmalarla belirgin sinirsel belirti durumlarında görülen gerilim hali; boğmaca; inatçı uykusuzluk durumu; iç sıkıntısı, endişe ve korkunun yarattığı ruhsal gerilim durumu; tiroid hastalığından kaynaklanan gerilim durumu; menopoz döneminde görülen gerilim durumu  tedavisinde kullanılır.

Luminal Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyin ve sinir sisteminin etkinliğini yavaşlatarak çalışan bir ilaçtır.
 3. Bu ilacı eğer hastalık nöbetleri tedavisi için kullanıyorsanız, durumunuzda iyileşme görülse bile ilacı kullanmaya devam ediniz. İlacın kullanımını  doktorunuza danışmadan aniden bırakmayınız.İlacın alımını aniden bırakmanız halinde halinde nöbetlerde  artış olabilir. İlacın kullanımını tamamen bırakmadan önce, yavaş yavaş bırakmanız gerekebilir.
 4. Bu ilacı uykusuzluk tedavisi için kullanıyorsanız, 2 haftadan fazla kullanmayınız. İlacınızı sadece çok uykuya ihtiyacınız olduğu zaman alınız, ilacı aldıktan sonra hızlı bir şekilde uykuya dalabilirsiniz.
 5. Bu ilacı kullanırken yaptığınız günlük aktivteleri hatırlayamıyorsanız, ilacın alımını durdurup, bu durumu doktorunuzla acilen görüşmelisiniz.
 6. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 7. Bu ilaç alışkanlık yapma özelliğine sahiptir. Sadece doktorun reçete ettiği kişi kullanmalıdır, diğer kişilerle paylaşılmamalıdır. Özellikte hap kullanımı ve bağımlılığı olan kişilerle paylaşılması tehlikelidir.
 8. Eğer kontrol altına alınamayan ağrı durumu varsa veya  tıkanmaya yol açan akciğer hastalığı; kalp kasında ağır harabiyet; aşırı hareket ve hareket fazlalığı; hepatik porfiri ya da adrehnalin hormonunun çok düşük seviyede olma durumu; alkol uyku ilaçları veya ağrı kesiciler ile zehirlenme durumlarından biri ya da bir kaçı var ise bu ilacı kullanmayınız. nda dar açılı göz tansiyonu, prostat büyümesine bağlı idrar yapamama durumu ve alkol koması durumlarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmayınız.
 9. Karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, böbrek üstü bezi bozukluğu; ağır astım, kronik tıkanmaya yol açan akciğer hastalığı; bilinç bozukluğu: geçmişte yaşanan herhangi bir depresyon, ruh hastalığı ,intihar girişimi ve hap veya alkol bağımlılığı durumlarından  herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 10. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 11. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 12. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 13. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini artırabilir.
 14. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Luminal Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu ılık su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Gözlerde, dudaklarda, gözlerde, dilde, yüzde, kollarda ve bacaklarda tike benzer istem dışı kas hareketleri;yüksek ateş veya boğaz ağrısı; kalp atışlarında yavaşlama; deri ve gözlerde sarılık; kolay kanama ve çürük oluşumu  gibi yan etkilerden biri ya da bir kaçı görüldüğünde tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Fenobarbital

İlaç Marka İsmi: Luminal Tablet

Bir Yorum Yazın