Losartil Plus Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Losartan, Hidroklorotiyazid’dir. Losartil Plus Film Tablet, kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece tansiyonu düşürüp, kan akışını verimli hale getirir. Ayrıca vücutta sıvı tutulumuna yol açan aşırı tuz emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde ve yüksek tansiyonu (hipertansiyon) olan hastalarda  felç (inme) riskinin azaltılması için kullanılır.

Losartil Plus Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde ve yüksek tansiyonu (hipertansiyon) olan hastalarda  felç (inme) riskinin azaltılması için kullanılır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra tansiyonunuzun kontrol altına alınması, 3 ila 6 haftayı bulabilir. Tedaviden iyi sonuç alabilmek için doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Eğer 3 hafta sonrasında belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktoronuzla görüşmelisiniz.
 4. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, kanda potasyum seviyesinin düşük veya yüksek olması, diyabet hastalığı, lupus, sulfa ilaçlarına alerji, gut hastalığı, astım ve alerji durumlarından herhangi biri ya da birkaçı varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. İlacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 6. Eğer tedaviniz sırasında, sürekli kusma, ishal veya aşırı terleme varsa doktorunuzu acilen bilgilendirmelisiniz. Çünkü ishal, kusma ve aşırı terleme vücutta su kaybına sebep olacağından bu durum düşük tansiyona ve elektrolit dengesizliğe sebep olabilir. Almanız gereken sıvı miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Böyle bir durumda aşırı derecede sıvı almak da yeterli derecede sıvı almamak kadar olumsuz etkiler yaratabilir.
 7. İlacın kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.
 8. İdrar yapamama durumunuz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 9. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol  tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir ve ilacın olası yan etkilerini arttırabilir.
 10. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınınız. Hızlı bir şekilde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 11. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca böbrek fonksiyonlarınızı da kontrol ettiriniz.
 12. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Makine ve araç kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivasyonlarda çok dikkatli olmalısınız.
 13. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Losartil Plus Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte aç karnına veya yemek esnasında yutunuz. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ve çarpıntı, vücutta şişme, soluk cilt, baş dönmesi hissi, sarılık,ağız kuruluğu, susuzluk, kuru öksürük, uyuklama, uyuşukluk, huzursuzluk hissi, idrar yapmada artış, bayılma veya nöbet (istem dışı kasılmalar) durumlarından herhangi birisi ya da birkaçı görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Losartan, Hidroklorotiyazid

İlaç Marka İsmi: Losartil Plus Film Tablet

Bir Yorum Yazın