Locoid Merhem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Hidrokortizon 17- bütirat’tır. Locoid Merhem, bazı cilt hastalıklarında görülen kaşıntı, kızarıklık ve derinin pullanması gibi belirtileri azaltır. Egzama; sedef hastalığı; pişik; lupus eritimatöz; kadın dış üreme organları, anüs ve  testis kılıfında görülen kaşıntılar; derinin kıvrım yaptığı ya da birbirine temas ettiği yerlerde görülen, derinin deriye sürtünmesinden kaynaklanan deri hastalığı (intertrigo); güneş yanıkları; böcek sokması; dış çevrede bulunan maddelerle temas sonucu oluşan  deri hastalığı (kontakt dermatit); belli bir bölgeyle sınırlı sürekli kaşınmaya bağlı egzama (nörodermit); deri, ağız içi ya da cinsel organlarda görülen tepesi yassı, parlak ve mor renkli  kabarcıklardan oluşan döküntülerle belirgin deri hastalığı (liken) tedavisinde kullanılır.

 

Locoid Merhem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2.  Bazı cilt hastalıklarında görülen kaşıntı, kızarıklık ve derinin pullanması gibi belirtileri azaltır.
 3. Ağzınıza, burnunuza veya gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 4. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız. Eğer çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmayınız.
 5. Yüz, göz çevrelerine ve vücudun kıvrımlı veya ince cilt bölgelerine kullanmamaya dikkat ediniz.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 7. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 8. Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklarda kullanmayınız.
 9. Bu ilaç, bakteri, mantar veya virüs kökenli cilt enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir. Eğer ilacı kullanmaya başladıktan sonra bakteri, mantar veya virüs kökenli  bir cilt enfeksiyonu görüldüğünde durumu doktorunuza bildiriniz. Böyle bir durumda uygun ilaç tedavisi başlatılmalıdır. Gerekirse enfeksiyon belirtileriniz ortadan kalkıncaya kadar bir süreliğine  ilacın kullanımını durdurmalısınız.
 10. Eğer  virüs kaynaklı herhangi bir türde cilt enfeksiyonu (uçuk, su çiçeği, çicek hastalığı gibi); mantar hastalığı; sifiliz (frengi) veya cilt tüberkülozu rahatsızlığınız  varsa ya da canlı aşı uygulamasında, bu ilacı kullanmayınız.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

Locoid Merhem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. İlacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen hiçbir yan etki bildirilmemiştir.

 

 

İlaç Etken Maddesi: Hidrokortizon 17- bütirat

İlaç Marka İsmi:   Locoid Merhem

 

Locoid Merhem İlaç Prospektüsü


Locoid-Merhem-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın