LEZIN Oral Çözelti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Levosetirizin dihidroklorür’dür. LEZIN Oral Çözelti, vücutta, doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde etkili bir antihistaminiktir. Nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin belirtileri olan deride kızarıklık, kaşıntı ve şişlik;  alerjik nezlenin belirtileri olan  kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi belirtilerin tedavisinde kullanılır.

LEZIN Oral Çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin belirtileri olan deride kızarıklık, kaşıntı ve şişlik;  alerjik nezlenin belirtileri olan  kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi belirtilerin tedavisinde kullanılır.
 3. Çok şiddetli böbrek hastalığınız varsa ya da diyalize bağlı yaşıyorsanız, bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer düzenli olarak kullandığınız uyku verme ihtimali olan ilaçlardan (soğuk algınlığı, ağrı kesiciler, alerji veya depresyon ilaçları gibi) kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. İlacınızı bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artırabilir.
 5. Eğer, karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız, fenilketonüri hastalığınız ya da herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. İlaç kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.
 7. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttıracaktır.
 8. Bu ilaç, düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 9. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacın kullanımı önerilmemektedir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

LEZIN Oral Çözelti’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doktorunuzun önerdiği dozda bir miktar su olan bardağa veya kaşığa damlatıp, içiniz. Tercihen yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Çarpıntı, ateş, karın ağrısı, iştah kaybı, istem dışı kasılmalarla belirgin nöbet hali  gibi yan  etkilerden herhangi biri görüldüğünde ilacın alımını durdurup  tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Levosetirizin dihidroklorür

İlaç Marka İsmi: LEZIN Oral Çözelti

LEZIN Oral Çözelti İlaç Prospektüsü


LEZIN-Oral-Çözelti-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın