Lercadip Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Lerkanidipin hidroklorür’dür. Lercadip Film Tablet, yüksek kan basıncı varlığında, atar damarların gevşemesini sağlar. Atar damarları genişleterek hem kan basıncını düşürür, hemde kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır ve çalışma yükünü azaltır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon)  tedavisinde kullanılır.

Lercadip Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç yüksek kan basıncı varlığında, atar damarların gevşemesini sağlar. Atar damarları genişleterek hem kan basıncını düşürür, hemde kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır ve çalışma yükünü azaltır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon)  tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilacın kullanımı sırasında doktorunuz ile görüşmeden greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz.
 4. Bu ilacın kullanımı sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır. Kan basıncını daha da fazla düşürebilir ve uyuşukluk halini ve baş dönmesini arttırabilir.
 5. Eğer bu ilacı yüksek tansiyon tedavisi  için kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı kullanmaya devam ediniz. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 6. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 7. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 8. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 10. Eğer  böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kalp yetmezliği, başka bir kalp veya damar hastalığı durumlarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 11. Bu ilaç, düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Eğer araç veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerde bulunacaksanız , dikkatli olmalısınız.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

Lercadip Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte alınız.  Tercihen yemekten önce alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2.  Kalp ritm bozuklukları veya hızlı kalp atışları, bacaklarda ve bileklerde şişme durumlarında  tıbbi yardım almak için acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Lerkanidipin hidroklorür

İlaç Marka İsmi:  Lercadip Film Tablet

Bir Yorum Yazın