Laroxyl 10 mg Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Amitriptilin hidroklorür’ dür. Laroxyl 10 mg Draje, beyinde dengesiz hale gelerek depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Depresyon tedavisinde, özellikle endojen depresyonun tedavisinde kullanılır.

Laroxyl 10 mg Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Depresyon tedavisinde, özellikle endojen depresyonun tedavisinde kullanılır.
 3. Yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz, bu ilacı kullanmayınız.
 4. Ciddi karaciğer hastalığınız varsa veya hamileyseniz ya da  bebek emziriyorsanız veya mani dönemindeyseniz bu ilacı kullanmayınız.
 5. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra  1-2 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 6. 18 yaşın altındaki  gençlerde ve çocuklarda doktor denetiminde kullanılmalıdır.
 7. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz.
 8. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 9. Bu ilacı bazı  ilaçlarla kullanmak ölümcül sonuçlara neden olabilir. Örneğin MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile birlikte kesinlikle kullanmamalısınız. Eğer MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra MAO inhibitörü kullanmaya başlamalısınız. MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmaya başlamanız için yine 2 hafta beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı  kullanmak ölmücül sonuçlar yaratabilir. Bu ilacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söylemeniz tavsiye edilir.
 10. Göz tansiyonu (glokom), kalp hastalığı ve kalp yetmezliği, geçmişte kalp krizi geçirmiş olmak, bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk), intihar düşüncesi ve teşebbüsü öyküsü, şizofreni veya diğer ruhsal hastalıklar, aşırı aktif tiroid, şeker hastalığı, idrar tutukluluğu veya idrar problemi gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahip iseniz  bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 11. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 12. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizin iyileşmeye başlaması 4 haftayı bulabilir. İyi sonuç almak için ilacı düzenli bir şekilde kullanınız.  Eğer tedaviye başladıktan 4 hafta sonrasında belirtilerinizde iyileşme görülmez ise doktorunuza başvurunuz.
 13. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir. Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 14. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz. Eğer ilacın kullanımını aniden dudurursanız hoş olmayan yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.
 15. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 16. Herhangi bir  ameliyat  olmanız gerekiyorsa cerrahınıza bu ilacı kullandığınız süreyi tam olarak söylemelisiniz. İlacın kullanımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 17. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

Laroxyl 10 mg Draje’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemek esnasında alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni oluşan ya da kötüleşen  yan etkiler ile kalp atışlarında hızlılık, çarpıntı, mide bulantısı, terleme, nöbetler, cilt döküntüsü, isilik, güçsüzlük, halsizlik, sarılık, normalden az idrar yapma ya da hiç idrar yapamama gibi yan etkilerde acil yardım için  doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Amitriptilin hidroklorür

İlaç Marka İsmi:   Laroxyl 10 mg Draje

Laroxyl 10 mg Draje İlaç Prospektüsü


Laroxyl-10-mg-Draje-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın