Largactil Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Klorpromazin hidroklorür’dür. Largactil Ampul, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali (Şizofreni); algılama ve bellek bozuklukları, huzursuzluk, ajitasyon, halüsinasyon ve illüzyon belirtileriyle ortaya çıkan entellektüel yetenek düzensizliklerini içeren nöbetler (deliryum nöbetleri); mani veya hipomani durumu; kendini her zamankinden daha huzursuz hissetme veya iyi hissetme, aşırı hareketlilik durumu; kişinin sersemlemiş, şaşkın bir halde bulunması, çevresinden gelen uyarılara karşı anormal tepki vermesiyle belirgin zihinsel sendrom; ajitasyon; iç sıkıntısı, endişe ve korkunun yarattığı ruhsal gerilim durumu; büyüklerde ve çocuklarda saldırganlık durumu; gebeliğin 20. haftasından doğuma ve doğumdan 1 hafta sonrasına kadar olan dönemde ortaya çıkabilen  istem dışı kasılmalar (eklampsi); şok durumunun önlenmesi ve giderilmesi; hastanın ameliyata hazırlanması; bulantı ve kusma; doğum ağrıları ve kaşıntılı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Largactil Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır.
 3. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir. Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 4. İlacı güvenli bir şekilde kullandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla kan tahlili ve göz muayenesi yaptırmanız gerekmektedir.
 5. Eğer omirilik bölgesinden herhangi bir  MR veya x-ray taramasına ihtiyaç olursa, doktorunuza bu ilacı kullandığınız süreyi tam olarak söylemeniz gerekmektedir. İlacı kullanmayı bir süreliğini durdurmanız gerekebilir.
 6. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacınız düzenli bir şekilde kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden tekrar reçete ettiriniz.
 7. Yaşlı yetişkinlerin bu ilacın olası yan etkilerine maruz kalmaları daha yüksektir.
 8. Eğer dar açılı göz tansiyonu, prostat büyümesine bağlı idrar yapamama durumu ve alkol koması durumlarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmayınız.
 9. Yüksek tansiyon; kalp hastalığı;  parkinson hastalığı, göz tansiyonu, nöbetler ve epilepsi; prostat büyümesi ve buna bağlı idrar yapma problemleri; alkol koması; karaciğer hastalığı  ve böbrek hastalıklarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 10. Yüksek ateş ve grip belirtileri olan çocuklarda doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 11. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 12. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 13. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 14. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 15. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Largactil Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Enjeksiyonluk formda hazırlanan bu ilaç, kas içine enjeksiyon ya da toplar damara infüzyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Gözlerde, dudaklarda, gözlerde, dilde, yüzde, kollarda ve bacaklarda tike benzer istem dışı kas hareketleri; göz uyumu bozuklukları;  boyun tutulması, çene kilitlenmesi; hareket etmede zorlanma; normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama; sarılık; soluk cilt, kolay kanama ve çürük oluşumu  gibi yan etkilerden biri ya da bir kaçı görüldüğünde  tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Klorpromazin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: Largactil Ampul

Bir Yorum Yazın