Lantus Solostar Subkutan Kullanım İçin Enjeksiyonluk Çözelti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi İnsülin glarjin’ dir. Lantus Solostar Subkutan Kullanım İçin Enjeksiyonluk Çözelti, kandaki şeker seviyesini düşürerek çalışan, uzun etkili bir insülin türüdür. Tip 1 diyabet (insüline bağımlı diyabet) ve tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan) durumlarının tedavisinde kullanılan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır.

Lantus Solostar Subkutan Kullanım İçin Enjeksiyonluk Çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Tip 1 diyabet (insüline bağımlı diyabet) ve tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan) durumlarının tedavisinde kullanılan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır.
 3. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.
 4. Kan şekerinizin aşırı düşmesine izin vermeyiniz. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün (hipoglisemi)  belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 5. Yüksek kan şekeri (hiperglisemi) belirtileri olan, artan susuzluk, iştah kaybı, mide bulantısı, uyuşukluk hali, ağız kuruluğu, kuru cilt ve idrar yapımından artış gibi belirtilerden herhangi biri görüldüğünde kan şekeriniz yükseldiğinin göstergesidir.
 6. Enjeksiyon kalemi veya kartuşu asla hiç kimse ile paylaşmayınız. Enjeksiyon kalemleri veya kartuşlar hepatit veya HIV (AIDS) hastalıklarının kişiden kişiye geçmesine sebep olabilir.
 7. Kan şekeri seviyesini kontrol ediniz ve insülin dozlarını nasıl ayarlamanız gerektiğini doktorunuzdan öğreniniz.
 8. Bu ilaç, diyet, egzersiz, kilo kontrolü, ayak bakımı, göz bakımı, diş bakımı ve kan şekeri seviyesinin kontrolünü içeren komple bir tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 9. Bu ilacı kullanmadan önce ağızdan alınan diyabet ilaçları da dahil olmak üzere diğer kullandığınız tüm ilaçların listesini doktorunuza bildiriniz.
 10. Bu ilacın, durumunuzu  iyileştirdiğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan şekeri seviyenizin kontrol edilmesi gerekmektedir.
 11. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü alkol kullanımı şeker seviyesinin tehlikeli derecede düşmesine sebep olur.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Lantus Solostar Subkutan Kullanım İçin Enjeksiyonluk Çözelti’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilacı başka bir insülin ile karıştırmayınız veya seyreltmeyiniz. Bu ilaç, sadece deri altına enjeksiyon yoluyla verilir. Kolun üst kısmı, uyluk, kalça ve karın bölgelerinde deri altına enjekte edilerek uygulanır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacı enjekte ettiğiniz yerde kaşıntı, kızarıklık ya da şişme varsa doktorunuza bildiriniz.

 

İlaç Etken Maddesi: İnsülin glarjin

İlaç Marka İsmi: Lantus Solostar Subkutan Kullanım İçin Enjeksiyonluk Çözelti

Bir Yorum Yazın