Kordexa Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Deksametazon’dur.  Kordexa Tablet, vücutta iltihaba yol açan maddelerin salınımını engelleyen bir ilaçtır. Kas hastalıkları, romatizmal hastalıklar (iltihaplı eklem romatizması gibi.), aynı zamanda birden fazla sayıda istemli kasın iltihaplanması, deri hastalıkları, göz hastalıkları ( göz sinirlerinin iltihabi durumu), mide ve bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, crohn hastalığı), alerjik hastalıklar, kalp ve damar hastalıkları (miyokard infarktüs sonrası sendromu), Besnier-Boeck-Schaumann hastalığı, Polyarteritis nodosa,  enfeksiyon hastalıkları (milliyer tüberküloz), kan ile ilgili bozukluklar (kan kanseri), solunum sistemi hastalıkları (bronşiyal astım, aspirasyon pnömonisi) ‘ nın tedavisinde kullanılır.

Kordexa Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta iltihaba yol açan maddelerin salınımını engelleyen bir ilaçtır. Bağışıklık sistemi ile ilgili çeşitli rahatsızlıklar; vücuttaki iltihabi hastalıklar; iltihabın azaltılması  ve kan ile ilgili bozukluklar ile ilgilidir.
 3. Vücudunuzda mantar enfeksiyonu, gözünüzde uçuk yarası, kısa süre içerisinde gelişen bir enfeksiyonunuz ya da canlı aşı yaptırma durumunuz varsa  bu ilacı kullanmayınız.
 4. Bu ilacın kullanımı bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve enfeksiyon kapma riskiniz kolaylaşabilir. Enfeksiyonlu ve hasta kişilerden uzak durunuz. Ayrıca son dönemlerde geçirdiğiniz enfeksiyonu aktif hale getirebilir. Bunun için son bir kaç hafta içinde geçirdiğiniz herhangi bir hastalık veya enfeksiyon var ise bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.
 5. Tedavi sırasında canlı aşı kullanımı uygun değildir. Çünkü aşılar bu ilaçla birlikte kullanıldığında yeterli etkiyi göstermeyebilir.
 6. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Aksi takdirde istenmeyen geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakacağınızı doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.
 7. Çocuklarda bu ilacın kullanımı gelişimi etkileyebilir. Çocuğunuz bu ilacı kullanırken normalden daha yavaş geliştiğini gözlemliyorsanız durumu doktorunuza bildirmelisiniz.
 8. Hasta veya enfeksiyonlu kişilerden uzak durunuz. Kızamık ve su çiçeği geçiren kişilerle temastan kaçınınız. Eğer bu hastalıklara maruz kalırsanız hastalığı önlemek için acilen doktorunuza başvurunuz. Bu hastalıklara maruz kalmak ölümcül sonuçlar doğurabilir.
 9. Eğer osteoporoz,  mide ülseri, ülseratif kolit veya divertikülit, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte sıtma öyküsü, karaciğer hastalığı (siroz gibi), böbrek hastalığı, herhangi bir tiroid bozukluğu, göz tansiyonu (glokom) hastalığı veya katarakt, gözlerde uçuk enfeksiyonu, diyabet (şeker hastalığı), tüberküloz (verem),  depresyon veya ruhsal hastalık, yüksek tansiyon (hipertansiyon), herhangi bir kas bozukluğu gibi hastalıklardan herhangi birine sahipseniz, ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına ve spesifik testlere  ihtiyaç duyabilirsiniz.  İlacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 10. Hamilelik  döneminde kullanılıp kullanılmayacağı bir belirlilik kazanmamıştır. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 Kordexa Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte  alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. göz tansiyonu, görme problemleri, konjestif kalp yetmezliği, pankreatit (mide üst bölgesinden arkaya doğru yayılan ciddi bir ağrı, mide bulantısı ve kusma, hızlı kalp atışları), ağır depresyon, anormal düşünceler veya davranışlar, ani hastalık nöbeti (irade dışı kasılmalar), şişlik, ani kilo alma, tehlikeli derecede yüksek tansiyon (ağır baş ağrısı, bulanık görme, kulaklarda vızıltı, kaygı, bilinç bulanıklığı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, düzensiz kalp atışları, ani hastalık nöbeti),  kemik erimesi, kas kitlesi kaybı, çocuklarda büyüme-gelişme geriliği gibi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Deksametazon

İlaç Marka İsmi: Kordexa Tablet

Bir Yorum Yazın

error: