Kontil Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Pirantel pamoat’tır. Kontil Süspansiyon,  bağırsak kurtlarının (solucan ve kurtlar) bağırsak duvarından ayrılarak vücuttan dışarı atılmasını sağlayan bir ilaçtır. Solucan, kancalı solucan ve kıl kurdu gibi mide ve bağırsak parazitlerinin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Kullanımı çocuklar içindir.

Kontil Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bağırsak kurtlarının (solucan ve kurlar) bağırsak duvarından ayrılarak vücuttan dışarı atılmasını sağlayan bir ilaçtır. Solucan, kancalı solucan ve kıl kurdu gibi mide ve bağırsak parazitlerinin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.
 3. Kıl kurdu, insandan insana kolayca geçebilen bir enfeksiyondur. Bunun için gerekli önlemler alınmalıdır. Tedavi süresince giysilerin, çarşafların, havluların temizlenmesi ve evin dezenfekte edilmesi gerekmektedir.
 4. 6 aylıktan  küçük bebeklerde kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer rahatsızlığınız veya herhangi bir rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz.
 6. Tedavi ile birlikte, ellerin temizliği, tırnakların kesilmesi, iç çamaşır ve yatak çarşaflarının kaynatılması gibi hijyen önlemleri de ihmal edilmemelidir.
 7. Kıl kurdu etrafınızdaki kişilere kolayca bulaşabildiğinden dolayı aile bireylerinin ve yakın temasta bulunduğunuz kişilerin de sizinle birlikte tedavi edilmesi gerekebilir.
 8. Tuvaletler her gün dezenfekte edilmesi; giysiler, pijamalar, çarşaflar ve havlular her gün değiştirilmeli ve yıkanmalıdır.
 9. İlacın kullanımı baş dönmesine sebep olabilir.  Makine veya  araç kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Kontil Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı almadan önce çalkalayınız. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  süspansiyonun kendi doz kaşığı ile alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, ishal, mide ağrısı, huzursuzluk, sinirlilik ve ateş yükselmesi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Pirantel pamoat

İlaç Marka İsmi: Kontil Süspansiyon

Kontil Süspansiyon İlaç Prospektüsü


Kontil-Süspansiyon-İlaç-Prospektüsü

1 Yorum

 1. 12 Ağustos 2016

Bir Yorum Yazın