Kontil Çiğneme Tableti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Pirantel pamoat’tır. Kontil Çiğneme Tableti,  bağırsak kurtlarının (solucan ve kurtlar) bağırsak duvarından ayrılarak vücuttan dışarı atılmasını sağlayan bir ilaçtır. Solucan, kancalı solucan ve kıl kurdu gibi mide ve bağırsak parazitlerinin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Kontil Çiğneme Tableti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bağırsak kurtlarının (solucan ve kurtlar) bağırsak duvarından ayrılarak vücuttan dışarı atılmasını sağlayan bir ilaçtır. Solucan, kancalı solucan ve kıl kurdu gibi mide ve bağırsak parazitlerinin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.
 3. Kıl kurdu, insandan insana kolayca geçebilen bir enfeksiyondur. Bunun için gerekli önlemler alınmalıdır. Tedavi süresince giysilerin, çarşafların, havluların temizlenmesi ve evin dezenfekte edilmesi gerekmektedir.
 4. 2 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
 5. Eğer karaciğer rahatsızlığınız veya herhangi bir rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz.
 6. Kıl kurdu etrafınızdaki kişilere kolayca bulaşabildiğinden dolayı aile bireylerinin ve yakın temasta bulunduğunuz kişilerin de sizinle birlikte tedavi edilmesi gerekebilir.
 7. Tuvaletler her gün dezenfekte edilmesi; giysiler, pijamalar, çarşaflar ve havlular her gün değiştirilmeli ve yıkanmalıdır..
 8. İlacın kullanımı baş dönmesine sebep olabilir.  Makine veya  araç kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde  doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Kontil Çiğneme Tableti’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu iyice çiğneyerek yutunuz. Günün herhangi bir saatinde alınabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, ishal, mide ağrısı, huzursuzluk, sinirlilik ve ateş yükselmesi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Pirantel pamoat

İlaç Marka İsmi: Kontil Çiğneme Tableti

Kontil Çiğneme Tableti İlaç Prospektüsü


Kontil-Çiğneme-Tableti-İlaç-Prospektüsü

Yorum(7)

 1. 19 Nisan 2016
  • 19 Nisan 2016
 2. 19 Nisan 2016
 3. 19 Nisan 2016
 4. 20 Ağustos 2016
  • 27 Ağustos 2016
 5. 17 Eylül 2016

Bir Yorum Yazın