KOMOX 20 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Duloksetin hidroklorür’ dür. KOMOX 20 mg Kapsül, sinir sisteminde serotonin ve noradrenalin düzeylerini artıran ve kadınlarda orta dereceli ve şiddetli Stres Üriner inkontinans (SÜİ)’ın tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Stres Üriner inkontinans, öksürme, hapşırma, ıkınma ve zorlanma gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda görülen idrar kaçırma rahatsızlığıdır. Öksürme, gülme, ıkınma ve zorlanma gibi durumlarda idrarı tutmayı sağlayan kasların gücünü arttırır. KOMOX  ile pelvik taban kas egzersizi (PTKE) nin birlikte  uygulanması, bu tedavilerin tek başına uygulanmasından daha etkilidir. KOMOX‘un,  pelvik taban kas egzersizi (PTKE) ile birlikte uygulanması önerilmektedir. Kullanımı sadece yetişkinler içindir.

KOMOX 20 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sinir sisteminde serotonin ve noradrenalin düzeylerini artıran ve kadınlarda orta dereceli ve şiddetli Stres Üriner inkontinans (SÜİ)’ın tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra  1-2 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 4. Çocuklar ve 18 yaş altı ergenlerde kullanılmamalıdır.
 5. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  bir kaç haftayı bulabilir. En iyi sonucu almak için ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız. 2 hafta içerisinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse, doktorunuza danışınız.
 6. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı, depresyon ve anksiyetenin tekrarlamaması için doktorunuzun önerdiği sürece kullanmaya devam ediniz.
 7. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 8. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı,  herhangi bir kanama ve pıhtılaşma problemi, göz tansiyonu, bipolar bozukluk, hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü ve epilepsi gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 9. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 10. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 11. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde bu ilacın kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

KOMOX 20 mg Kapsül’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemek esnasında veya öğün aralarında alınabilir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni oluşan ya da kötüleşen  yan etkiler ile kalp atışlarında düzensizlik, titremeler, mide bulantısı, kusma, ishal, iştahsızlık, halsizlik, güçsüzlük, halüsinasyonlar, nöbet gibi yan etkilerde acil yardım için  derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Duloksetin hidroklorür

İlaç Marka İsmi:  KOMOX 20 mg Kapsül

KOMOX 20 mg Kapsül İlaç Prospektüsü


KOMOX-20-mg-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın