Ketoral Vajinal Suppozituar

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ketokonazol’dur. Ketoral Vajinal Suppozituar, vajinal bölgede mantarların çoğalmalarını, büyümelerini engelleyen bir ilaçtır. Vajinadaki akut (kısa süre içinde gelişen) ve kronik mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Ketoral Vajinal Suppozituar Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vajinal bölgede mantarların çoğalmalarını, büyümelerini engelleyen bir ilaçtır. Vajinadaki akut (kısa süre içinde gelişen) ve kronik mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
 3. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmayınız.
 4. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 5. Göz, burun ve ağız içine temasından sakınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 6. Tedavi sırasında cinsel ilişkiden kaçınınız.
 7. Cinsel olgunluğa erişmemiş genç kızlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 8. Adet döneminde tedaviye ara veriniz. Adet kanaması sona erdiğinde tedaviye devam ediniz.
 9. Tedavi süresince ve sonrasında kişisel hijyene özen gösteriniz. Çamaşırlarınızı her gün değiştiriniz ve genital bölge temizliğini ihmal etmeyiniz.
 10. Prezervatife (kondom) teması halinde, prezervatifin yırtılmasına ve sızıntıya sebep olabilir. Bu yüzden bu ilaçla prezervatifin temasından kaçınınız.
 11. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate alınız. Reçete edilen süre boyunca kullanınız. İlacın kullanımını vaktinden önce bırakmanız halinde eski şikayetleriniz tekrarlayabilir.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Ketoral Vajinal Suppozituar’ın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse, o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Fitil olarak hazırlanan ilacınızı gece yatmadan  önce tercihen yatar pozisyonda vajinanızın iyice derinine yerleştiriniz. Ve yaklaşık yarım saat ayağa kalkmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketokonazol

İlaç Marka İsmi: Ketoral Vajinal Suppozituar

Ketoral Vajinal Suppozituar İlaç Prospektüsü


Ketoral Vajinal Suppozituar İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın