Ketoral Medikal Şampuan

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Ketokonazol’dur. Ketoral Medikal Şampuan, mantara karşı etki gösteren, mantarların cilt üzerinde çoğalmalarını önleyen bir ilaçtır. Sarımsı – kahve veya  kahverengi  lekelerden oluşan cilt döküntüsü (pitriyazis versikolor); saç derisi mantarı (tinea kapitis), saçlı, kıllı veya  yağlı deri bölgelerinde görülen kaşıntılı cilt döküntüsü (seboreik dermatit) ve kepek tedavisinde kullanılır.

 

Ketoral Medikal Şampuan Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sarımsı – kahve veya kahverengi lekelerden oluşan cilt döküntüsü (pitriyazis versikolor); saç derisi mantarı (tinea kapitis), saçlı, kıllı veya  yağlı deri bölgelerinde görülen kaşıntılı cilt döküntüsü (seboreik dermatit) ve kepek tedavisinde kullanılır.
 3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 4. Tedavi edilen cilt bölgelerinde bandaj veya giysi kullanmayınız.
 5. İlacı uyguladıktan sonra en az 3 saat tedavi edilen cilt bölgesini yıkamayınız.
 6. İlacı uyguladıktan sonra herhangi bir kozmetik ürün veya güneş koruyucu kullanmadan önce en az 20 dakika bekleyiniz.
 7. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız. İlacı uyguladıktan sonra en az 3 saat tedavi edilen cilt bölgesini yıkamayınız.
 8. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 9. Tedavi başladıktan sonra 2 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 10. İlacın göz, burun ve ağız içine kaçmamasına dikkat ediniz.
 11. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmayınız.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Ketoral Medikal Şampuan’ın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı kullanmadan önce iyice çalkalayınız. Saçın veya derinin hastalıklı bölgesini su ile ıslatınız ve ilacı uygulayınız. Yavaşça masaj yaparak  köpürtünüz. Köpüklü halde 3-5 dakika bekletiniz ve bol su ile durulayınız. Bir yıkama için bir avuç içi kadar şampuan yeterlidir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketokonazol

İlaç Marka İsmi:  Ketoral Medikal Şampuan

Ketoral Medikal Şampuan İlaç Prospektüsü


Ketoral-Medikal-Şampuan-İlaç-Prospektüsü

Yorum(2)

 1. 1 Ağustos 2016
  • 16 Ağustos 2016

Bir Yorum Yazın

error: