KATARİN PEDİATRİK Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, Oksolamin sitrat, Klorfeniramin maleat’dır. KATARİN PEDİATRİK Şurup, histaminin etkilerini giderici, balgam eritici ve öksürük giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.  Vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, balgam eritici özelliğiyle salgıları sulandırarak öksürüğü tedavi eder, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürücü ve ağrıyı keser. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonlarında ve alerjik hastalıklarında görülen burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde sulanma, ödem, öksürük, ateş ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

 

KATARİN PEDİATRİK Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonlarında ve alerjik hastalıklarında görülen burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde sulanma, ödem, öksürük, ateş ve ağrı gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.
  3. Eğer karaciğer hastalığı, virüs kaynaklı karaciğer iltihaplanması, böbrek hastalığı, akut astım, dar açılı göz tansiyonu, mesane çıkışında tıkanma, midenin on iki parmak bağırsağa açıldığı yerde daralma,  prostat büyümesi veya alkol bağımlılığı gibi rahatsızlıklardan herhangi biri ya da birkaçı varsa bu ilacı kullanmayınız.
  4. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
  5. Karaciğer hastalığınız ya da alkol bağımlılığınız var ise  ya da başka bir antihistaminik ilaç ya da ağrı kesici kullanıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
  6. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse ya da belirtileriniz 3-5 günden uzun sürerse ve diğer enfeksiyon belirtileri de ortaya çıkarsa yada yüksek ateş devam ediyorsa doktorunuza başvurunuz.
  7. 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
  8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
  9. İlacın sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde  çok dikkatli olunuz.

KATARİN PEDİATRİK Şurup’un Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olabilmek için işaretli ölçüm kabıyla veya işaretli kaşıkla alınız, Yemek kaşığı kullanmayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, gaz, kabızlık, uyuklama hali, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Oksolamin sitrat, Klorfeniramin maleat

İlaç Marka İsmi: KATARİN PEDİATRİK Şurup

KATARİN PEDİATRİK Şurup İlaç Prospektüsü


KATARİN-PEDİATRİK-Şurup-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın