Kaletra Yumuşak Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Lopinavir, Ritonavir’dir.  Kaletra Yumuşak Kapsül, HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisi ile ilgilidir.

Kaletra Yumuşak Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol ilaçlarının etkisini azaltmaktadır. Gebeliği önlemek için tedavi sırasında hormonal olmayan (prezervatif, diyafram gibi ) doğum kontrol yöntemlerini kullanmalısınız.
 4. Bu ilacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV enfeksiyonunu başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV enfeksiyonunu bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle  iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
 5. HIV enfeksiyonlu ya da AIDS iseniz kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek hIV olarak doğmasa bile  bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.
 6. Eğer karaciğer hastalığı (hepatit B veya C), kanda hemofili (pıhtılaşma bozukluğu), kanda yüksek kolesterol ya da yüksek trigliserid seviyesi, geçmişte proteaz inhibitörü, ritonavir, lamivudin kullanımı, pankreas problemleri ve diyabet (şeker hastalığı) durumlarından biri ya da bir kaçı mevcutsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 7. Bu ilacın, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 8. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. HIV enfeksiyonlu ya da AIDS iseniz hamilelik döneminde gerektiği şekilde tedavi olmazsanız, doğmamış bebeğe zarar verebilir.  Emzirme döneminde ise kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV olarak doğmasa bile bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.

 

Kaletra Yumuşak Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile yemeklerle birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Aşırı susuzluk, idrar yapımında artış, kolay kanama ve çürük oluşumu, grip belirtileri, ateş, titreme ve öksürük gibi yan etkilerde tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Lopinavir, Ritonavir

İlaç Marka İsmi: Kaletra Yumuşak Kapsül

Bir Yorum Yazın