JANUVIA Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Sitagliptin’dir.  JANUVIA Film Kaplı Tablet, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (Tip 2 diyabet )  bulunan hastalarda vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak,  kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur. Tip 2 şeker  hastalığı (Tip 2 diyabet ) : vücudun yeterli insülini salgılayamadığı ve üretilen insülinin vücutta gerektiği gibi kullanılamadığı bir durumdur. Vücudunuz ayrıca çok fazla şeker (glukoz) yapabilir. Bu durum kalp hastalığı, böbrek hastalığı, körlük, amputasyon (organ kesilmesi, organ kopması) gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Diyabet tedavisinin asıl amacı sizin kan şekerinizi normal seviyeye getirmektir. Kan şekerinin kontrol edilmesi ve yüksek kan şekerinin düşürülmesi diyabetin kalp hastalığı, böbrek hastalığı, körlük, amputasyon (organ kesilmesi, organ kopması) gibi komplikasyonlarını önlemek veya geciktirmek açısından önemlidir. JANUVIA Film Kaplı Tablet, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (Tip 2 diyabet ) durumunda tek başına veya diğer diyabet ilaçları ile birlikte kombine olarak ve tavsiye edilen diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılır. Tip 2 Diyabetli hastalarda, yemekten sonra vücuttaki insülin düzeyini düzenlemeye yardım eder ve vücut tarafından yapılan şeker miktarını düşürür. Kan şekerinin tehlikeli bir şekilde  düşmesine sebep olmaz. Çünkü, kan şekeri normal seviyedeyken, bunun düşmesi yönünde etki göstermez.

JANUVIA Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
 2. İnsüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2)  bulunan hastalarda vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak,  kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur.
 3. Eğer diyabetik ketoasidoz (yüksek kan şekeri, hızlı kilo kaybı, bulantı veya kusma ile seyreden bir durum) durumuna sahipseniz veya pankreas iltihabınız (pankreatit), safra taşınız, alkolizm ya da yüksek yağ düzeyiniz
  varsa (trigliserid) ya da Tip I Diyabetiniz varsa; kullanmadan önce doktorunuza bilgi veriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gerekmektedir.
 5. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 6. Diyet ve egzersiz vücudunuzun kan şekerini daha verimli bir şekilde kullanmasına yardımcı olur. Tedaviniz sırasında doktorunuzun önerdiği diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı bir şekilde uyunuz.
 7. Düzenli olarak atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.
 8. 18 yaşından küçüklerden kullanılmamalıdır.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

JANUVIA Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı veya akıntısı, üst solunum yolu enfeksiyonu, kan şekeri düşüklüğü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sitagliptin
İlaç Marka İsmi: JANUVIA Film Kaplı Tablet

JANUVIA Film Kaplı Tablet Kullanma Talimatı


JANUVIA Film Kaplı Tablet Kullanma Talimatı

Bir Yorum Yazın