INSUFOR 850 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Metformin hidroklorür’dür. INSUFOR 850 mg Film Tablet, tek başına diyet ve egzersizin kan şekeri düzeyini normal seviyede tutmada yetersiz kaldığı özellikle fazla kilolu  tip 2 diyabet hastalarını (insüline bağımlı olmayan) tedavi etmek için kullanılır.  10 yaş ve üzeri çocuklarda ve ergenlerde tek başına veya insülin ile birlikte kullanılabilir. Yetişkinlerde ise tek başına veya diğer ağızdan alınan antidiyabetik ilaçlarla veya insülin ile birlikte kullanılabilir.

INSUFOR 850 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İnsüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır.
 3. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 4. İlacın, durumunuzu  iyileştirdiğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca böbrek fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 5. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 6. Karaciğer hastalığınız veya kalp hastalığı, kalp krizi veya felç öykünüz var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.
 7. Böbrek hastalığınız varsa veya diyabetik ketoasidoz durumuna sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 8. İlacın kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma gibi rahatsızlıklardan  herhangi birine  sahipseniz acilen doktorunuzu arayınız ya da bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 9. Eğer damardan enjeksiyon ile renkli tomografi veya herhangi bir x-ray taramasından geçecekseniz ilacın  kullanımını bir süreliğine durdurmanız gerekmektedir. Doktorunuza bu ilacı kullandığınızı bildiriniz ve doktorunuzun bu ilacı ne kadar süredir kullandığınızı bildiğinden emin olunuz.
 10. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 11. Emzirme döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

INSUFOR 850 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yan etkilerine maruz kalmamak için yemek esnasında veya yemekten sonra almanız önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, hasta hissetme, bulantı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, tat almada bozukluk gibi yan etkiler tedavinin başlangıcında görülebilir. Daha sonra bu şikayetler azalır.

İlaç Etken Maddesi: Metformin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: INSUFOR 850 mg Film Tablet

INSUFOR 850 mg Film Tablet İlaç Prospektüsü


INSUFOR-850-mg-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın

error: