I.N.H Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi İzoniyazid’tir. I.N.H Tablet, tüberküloza neden olan Mycobacterium tüberculosis adlı bakterinin büyümesini engelleyerek veya öldürerek etki gösterir. Mycobacterium tüberculosis adlı bakterinin neden olduğu tüberkülozun tüm çeşitlerinin kısa veya uzun süreli tedavisinde diğer antitüberküloz ilaçlarla birlikte kullanılır.

I.N.H Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mycobacterium tüberculosis adlı bakterinin neden olduğu tüberkülozun tüm çeşitlerinin kısa veya uzun süreli tedavisinde diğer antitüberküloz ilaçlarla birlikte kullanılır.
 3. Tedaviye başlamadan önce ve tedavi süresince doktorunuz düzenli aralıklarla karaciğer fonksiyonlarını ve metabolik değişiklikleri izlemek için kan tahlilleri isteyebilir. Doktorunuzla olan randevularınızı aksatmayınız.
 4. Ciddi karaciğer yetmezliğiniz varsa veya alkol kullanıyorsanız  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Eğer, karaciğer fonksiyon bozukluğunuz veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa ya da daha önce gut hastalığı geçirdiyseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız.
 7. Bu ilaç, Fenitoin, alkol ve piridoksinle birlikte kullanılmamalıdır.
 8. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Hamileliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Hamileliğin ilk üç ayında bu ilacın kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

I.N.H Tablet‘in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz..
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Aç karnına, yemeklerden bir saat önce veya  yemekten iki  saat sonra alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, mide yanması, iştah kaybı, baş ağrısı, sersemlik, eklem ağrısı gibi yan etkiler görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  İzoniyazid

İlaç Marka İsmi: I.N.H Tablet

Bir Yorum Yazın