Hyperium Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Rilmenidin’dir. Hyperium Tablet, atar damarları gevşeterek kan basıncını (tansiyonu) düşürür. Böylece kalbin kan pompalaması kolaylaşır ve çalışma yükü azalır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Hyperium Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Atar damarları gevşeterek kan basıncını (tansiyonu) düşürür. Böylece kalbin kan pompalaması kolaylaşır ve çalışma yükü azalır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. Bu ilaç çocuklarda kullanılmamalıdır.
 4. Eğer şiddetli böbrek yetmezliği, alkol kullanımı, şiddetli depresyon, bisoprolol fumarat, metoprolol tartrat  veya karvedilol kullanımı, gebelik veya emzirme döneminde olmak gibi durumlardan birine veya birkaçına sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz ya da felç (inme) geçirdiyseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek  tansiyon  sıklıkla belirti göstermez.
 7. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 8. Eğer herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınız süreyi, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 9. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 10. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Eğer makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 11. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Hyperium Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte aç karnına veya yemek esnasında yutunuz. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Soluk alıp vermede zorluk, kalp atışlarında düzensizlik, hızlılık ve çarpıntı, kanlı idrar, bacaklarda ödem, yanma, batma ve karıncalaşma hissi   gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz  tıbbi yardım için  acilen doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi:  Rilmenidin

İlaç Marka İsmi: Hyperium Tablet

Bir Yorum Yazın