Hipokort Pomad

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Hidrokortizon asetat’tır. Hipokort Pomad, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan bir ilaçtır. Bazı cilt hastalıklarında görülen kaşıntı, kızarıklık ve derinin pullanması gibi belirtileri azaltır. Böcek sokmaları; 1. derece yanıklar; güneş yanıkları; dış çevrede bulunan maddelerle temas sonucu oluşan  deri iltihabı (kontakt dermatit); sedef hastalığı; el ve ayak derisi iltihabı (dishidrotik egzama); yüz, saçlı deri ve vücudun üst kısımlarında görülen fakat nedeni belli olmayan iltihaplı ve kaşıntılı cilt hastalığı (unna hastalığı);  sürekli kaşınmaya bağlı egzama (nörodermit); varisler ile ilişkili görülen egzama; metal para veya disk şeklindeki iltihaplı yaralarla karakterize deri iltihabı (diskoid egzama); deri, ağız içi ya da cinsel organlarda görülen tepesi yassı, parlak ve mor renkli  kabarcıklardan oluşan döküntülerle belirgin deri hastalığı (liken); anal egzama; çocuk egzaması; meslek egzaması; çoğu zaman astım ve saman nezlesi gibi diğer alerjik rahatsızlıkları olanlarda görülen, yanaklarda bazen gövde ve kollara da yayılan  kırmızımsı renkli deri tahrişi görünümde kendini gösteren Atopik dermatit tedavisinde kullanılır.

 

Hipokort Pomad Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2.  Vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan bir ilaçtır. Bazı cilt hastalıklarında görülen kaşıntı, kızarıklık ve derinin pullanması gibi belirtileri azaltır.
 3. Ağzınıza, burnunuza veya gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 4. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız. Eğer çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmayınız.
 5. Yüz, göz çevrelerine ve vücudun kıvrımlı veya ince cilt bölgelerine kullanmamaya dikkat ediniz.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan birkaç gün sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 7. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 8. Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklarda kullanmayınız.
 9. Bu ilaç, bakteri, mantar veya virüs kökenli cilt enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir. Eğer ilacı kullanmaya başladıktan sonra bakteri, mantar veya virüs kökenli  bir cilt enfeksiyonu görüldüğünde durumu doktorunuza bildiriniz. Böyle bir durumda uygun ilaç tedavisi başlatılmalıdır. Gerekirse enfeksiyon belirtileriniz ortadan kalkıncaya kadar bir süreliğine  ilacın kullanımını durdurmalısınız.
 10. Eğer  virüs kaynaklı herhangi bir türde cilt enfeksiyonu (uçuk, su çiçeği, çicek hastalığı gibi); mantar hastalığı; sifiliz (frengi) veya cilt tüberkülozu rahatsızlığınız  varsa ya da canlı aşı uygulamasında, bu ilacı kullanmayınız.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

Hipokort Pomad’ın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. İlacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulanan bölgede yanma, kuruluk, tahriş, kıllanma, soyulma ve isilik gibi yan etkilerde, ilacın kullanımını bırakıp, doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Hidrokortizon asetat 

İlaç Marka İsmi:  Hipokort Pomad

Hipokort Pomad İlaç Prospektüsü


Hipokort Pomad İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın