Hepsera Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Adefovir dipivoksil’dir.  Hepsera Tablet, hepatit B virüslerinin çoğalmasını önleyen ve yeni karaciğer hücrelerine bulaşmasını engelleyen antiviral (virüslere karşı savaşan)  bir ilaçtır.  Yetişkinlerde görülen kronik hepatit B (karaciğer iltihabı)  tedavisinde kullanılır.

Hepsera Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Hepatit B virüslerinin çoğalmasını önleyen ve yeni karaciğer hücrelerine bulaşmasını engelleyen antiviral (virüslere karşı savaşan)  bir ilaçtır.  Yetişkinlerde görülen kronik hepatit B (hepatit: karaciğer iltihabı)  tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilacın kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma gibi rahatsızlıklardan  herhangi birine  sahipseniz acilen doktorunuzu arayınız ya da bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 4. Bu ilacın kullanımı ciddi böbrek problemlerine yol açabilir. Bu durum özellikle de börek hastalığınız varsa ya da belirli bazı ilaçlar kullanıyorsanız görülebilir.
 5. Hepatit B hastalığınız varsa  ilacın alımını durdurduktan  sonraki birkaç ay karaciğer fonksiyonlarınızı  doktorunuza kontrol ettirmelisiniz. Çünkü aylar sonra bile karaciğerde semptomlar gelişebilir.
 6. Bu ilacın, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 7. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 8. Bu ilacın kullanımı hepatit B’ yi diğer insanlara bulaştırmayı engellemeyecektir. Bunun için korunmasız cinsel ilişkiden kaçınınız ve iğne, traş bıçağı ya da diş fırçanızı etrafınızdakilerle paylaşmayınız.
 9. Eğer daha önce HIV enfeksiyonu geçirdiyseniz ya da tedavi edilmemiş HIV yada AIDS hastasıysanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Hepsera Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemekten 2 saat önce veya 2 saat sonra aç karnına alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Güçsüzlük, takatsizlik, vücudun direncinin azalması, normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama gibi ciddi  yan etkilerde tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Adefovir dipivoksil

İlaç Marka İsmi: Hepsera Tablet

1 Yorum

 1. 14 Mart 2016

Bir Yorum Yazın