Glynose Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Akarboz’dur. Glynose Tablet, vücutta karbonhidratların sindirimini geciktirerek kandaki şeker seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur. Şeker hastalığı(diyabet) ve gizli şeker tanısı konulan hastalarda şeker hastalığı (diyabet) başlangıcının önlenmesi  ile ilgili bir ilaçtır. İnsülin veya diğer diyabet ilaçları ile de kullanılabilir.

Glynose Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Şeker hastalığı(diyabet) ve gizli şeker tanısı konulan hastalarda şeker hastalığı (diyabet) başlangıcının önlenmesi  ile ilgili bir ilaçtır. İnsülin veya diğer diyabet ilaçları ile de kullanılabilir.
 3. Eğer sindirim bozukluğu veya emilim bozukluğuna bağlı kronik bağırsak bozukluğu; bağırsaklarda tıkanma veya bağırsak ülseri ya da  karaciğer hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 5. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 6. İlacınızı insülin veya diğer diyabet ilaçlarıyla birlikte kullanıyorsanız kan şekeriniz çok fazla düşebilir. Öğün atlamak, alkol almak, uzun süre egzersiz yapmak veya alkol almak kan şekerinizin düşmesine sebep olur.
 7. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 8. Karaciğer hastalığınız, mide bozukluğu veya  bağırsaklara ait bir probleminiz varsa  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Bu rahatsızlıklardan birine veya bir kaçına sahipseniz bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 9. Bu ilacın, durumunuzu  iyileştirdiğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan şekeri seviyenizin kontrol edilmesi gerekmektedir.
 10. Bu ilaç 18 yaşın altındaki hastalarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Glynose Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yemek yemeden önce veya yemek başlangıcında bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ciltte ve gözlerde sarılık, ödem ve hepatit  durumlarından herhangi birine sahip iseniz tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Akarboz

İlaç Marka İsmi: Glynose Tablet

Bir Yorum Yazın