GLICLA MR Değiştirilmiş Salımlı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Gliklazid’ dir. GLICLA MR 30 mg Değiştirilmiş Salımlı Tablet, insüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır. Kan şekeri seviyesini azaltır. Kan şekeri seviyesinin tek başına, diyet, kilo kaybı ve egzersizle kontrol altına alınamadığı tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet) hastalarını tedavi için kullanır. Diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılmalıdır. Doktorunuz uygun gördüğünde ağızdan alınan diğer diyabet ilaçları ile birlikte de kullanılabilir.

GLICLA MR 30 mg Değiştirilmiş Salımlı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İnsüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır.
 3. Eğer tip 1 diyabetiniz varsa  veya şiddetli  karaciğer ya da böbrek rahatsızlığınız varsa, bebek emziriyorsanız veya mantar enfeksiyonu için ilaç kullanıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 4. Glikoz-6-fosfat dehidrogenaz enzim (G6PD) eksikliği hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 5. Diyabetik koma öncesi ya da koma durumlarında  bu ilacı kullanmayınız.
 6. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gerekmektedir.
 7. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 8. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. Karaciğer hastalığınız , böbrek hastalığınız, tiroid hastalığı, ciddi bir enfeksiyon, hastalık veya yaralanma, ameliyat olma durumu var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.
 10. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek veya içecek bulundurmalısınız.
 11. Çocuklarda ve ergenlik dönemindeki gençlerde kullanılması önerilmemektedir.
 12. Hamileyseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

GLICLA MR 30 mg Değiştirilmiş Salımlı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız, ardından mutlaka yemek yemelisiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Anemi (kansizlık), hepatit, trombositopeni ve kan şekerinin normal seviyenin altında olması (hipoglisemi)   durumlarından herhangi birine sahip iseniz tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Gliklazid

İlaç Marka İsmi: GLICLA MR 30 mg Değiştirilmiş Salımlı Tablet

GLICLA MR 30 mg Değiştirilmiş Salımlı Tablet İlaç Prospektüsü


GLICLA-MR-Değiştirilmiş-Salımlı-Tablet-ilaç-prospektüsü

Bir Yorum Yazın