GAYABEN Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Difenhidramin hidroklorür, Guafenezin, Karbetapentan, Potasyum sülfogayakolat’tır. GAYABEN Şurup, vücuttaki bir doğal kimyasal olan histaminin etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisi ile ilgili antihistaminik etkisi olan  ve öksürük kesici , balgam söktürücü, antiseptik etkileri olan bir ilaçtır. Soğuk algınlığı; gribal enfeksiyonlar ve alerji  durumlarının sebep olduğu boğaz ve bronşların tahrişine bağlı öksürükler ile ilgilidir.

GAYABEN Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Soğuk algınlığı; gribal enfeksiyonlar ve alerji  durumlarının sebep olduğu boğaz ve bronşların tahrişine bağlı öksürükler ile ilgilidir.
 3. İlacı kullanmanıza rağmen öksürüğünüz geçmiyorsa doktorunuzla görüşünüz.
 4. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı ilacın olası yan etkileri olan uyuşukluk ve baş dönmesi hissini daha da arttırmaktadır.
 5. İlacı epilepsi hastası çocuklarda  kullanırken çocuk yakından takip edilmelidir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.
 6. Bu ilacı 2 yaşın altıdaki bebeklerde kullanmayınız.
 7. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Eğer araç veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerde bulunacaksanız, dikkatli olmanız gerekmektedir.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

GAYABEN Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için bir ölçüm kabıyla veya bir ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

 

  İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuşukluk ve uyuklama, ağız kuruluğu ya da  baş dönmesi gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımına devam edip, doktorunuzla görüşünüz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Difenhidramin hidroklorür, Guafenezin, Karbetapentan, Potasyum  sülfogayakolat

İlaç Marka İsmi: GAYABEN Şurup

Bir Yorum Yazın