Fumast Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Ketotifen’dir. Fumast Şurup, vücuttaki bir doğal kimyasal olan histaminin salımını engelleyen, histaminin etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan antihistaminik bir ilaçtır. Alerjik nezle; mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi); nefes darlığına (bronşiyal astım) karşı koruyucu olarak kullanılır ya da  göz kapağının iç yüzünü ve göz yuvarlağının ön yüzünü kaplayan şeffaf zarın iltihaplanması durumlarında kullanılır. Ayrıca astım krizini önleyici olarak da kullanılır.

Fumast Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Alerjik nezle; mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi); nefes darlığına (bronşiyal astım) karşı koruyucu olarak kullanılır ya da  göz kapağının iç yüzünü ve göz yuvarlağının ön yüzünü kaplayan şeffaf zarın iltihaplanması durumlarında kullanılır. Ayrıca astım krizini önleyici olarak da kullanılır.
 3. İlacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. İlacın astım krizi anında verilmesi krizi ortadan kaldırmaz.
 4. İlacı astım tedavisi için uzun süre kullanmanız gerekiyorsa, astım tedavisi için kullandığınız diğer ilaçları aniden bırakmayınız. İlaç kullanımını aniden bırakmak istenmeyen durumlara yol açabilir.
 5. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü bu ilaç alkolün etkilerini arttırmaktadır.
 6. İlacı bronşiyel astım ataklarına koruyucu olarak kullanıyorsanız, beklenen sonuca varmak için birkaç hafta kullanmanız gerekmektedir. Birkaç hafta içerisinde beklenen iyi belirtiler görülmezse doktorunuza başvurunuz.
 7. ilacın alımını doktorunuza danışmadan aniden bırakmayınız. İlacın alımını tamamen bırakmadan önce dozunu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.İlacın kullanımını aniden bırakmak astım krizlerinin yeniden başlamasına sebep olabilir.
 8. İlacın kullanımı sırasında dikkat gerektiren aktiviteler yapmamalısınız. Eğer makine ve araç kullanacaksanız ya da dikkat gerektiren aktiviteler yapacaksanız dikkatli olunuz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Fumast Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir ölçüm kabıyla veya şurubun kendi doz şırıngası ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız kuruluğu, uyku hali, baş dönmesi, uykusuzluk, huzursuzluk, sinirlilik hali hafif yan etkiler olarak görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketotifen

İlaç Marka İsmi: Fumast Şurup

Bir Yorum Yazın

error: