FORADIL 12 mikrogram İnhaler

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Formoterol fumarat’ tır. FORADIL 12 mikrogram İnhaler, solunumu daha iyi bir hale getirmek için solunum yollarındaki kasları gevşeten, bronşları genişleten etkisi uzun süren bir ilaçtır. Gece astımı da dahil olmak üzere astımı olan hastalarda bronşlarda meydana gelen kasılmaların önlenmesi ve giderilmesi; bronşlarda alerjenlerin (sigara dumanı, hayvan tüyü  gibi), soğuk havanın veya egzersizlerin sebep olduğu kasılmaların önlenmesi;  kronik bronşit, amfizem ve KOAH  hastalarında  bronşlarda meydana gelen kasılmaların giderilmesinde ve önlenmesinde  kullanılır.

FORADIL 12 mikrogram İnhaler Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gece astımı da dahil olmak üzere astımı olan hastalarda bronşlarda meydana gelen kasılmaların önlenmesi ve giderilmesi; bronşlarda alerjenlerin (sigara dumanı, hayvan tüyü  gibi), soğuk havanın veya egzersizlerin sebep olduğu kasılmaların önlenmesi;  kronik bronşit, amfizem ve KOAH  hastalarında  bronşlarda meydana gelen kasılmaların giderilmesinde ve önlenmesinde kullanılır.
 3. İlacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır. Çünkü bu ilacın  iyileşme göstermeye başlaması birkaç haftayı bulur.
 4. 5 yaşından küçük çocuklara uygulamayınız.
 5. İlacın kullanımı sırasında kalp atışlarında artış, nöbetler, uykusuzluk, huzursuzluk, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı durumlarından herhangi biri  görüldüğünde  doz ayarı yapılabilmesi için acilen doktorunuzu arayınız.
 6. Herhangi bir besine veya ilaca karşı alerji, hastalık nöbetleri, epilepsi (sara), kalp hastalığı, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, tiroid bozukluğu durumlarından biri veya birkaçına sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 7. Tedaviniz sırasında hırıltı ve solunum problemleri, kalp atışlarında artış , göğüs ağrısı, titreme, sinirlilik hali durumlarından herhangi biri veya birkaçı görüldüğünde tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

FORADIL 12 mikrogram İnhaler’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İnhalerin kapağını çekip çıkartınız ve tabanını sıkıca tutup, ağızlığı ok yönünde çevirerek açınız ve kapsülü boşluğa yerleştirin. Tık sesini duyuna kadar ağızlığı geri döndürerek kapsül bölmesini kapayınız. İnhaleri dik tutup, aynı anda iki mavi kulakçığa sadece 1 kez sıkıca basarak kapsülü deliniz. Nefesinizi dışarıya verebildiğiniz kadar veriniz ve İnhalerin ağızlık kısmını ağzınıza dişlerinizin arasına yerleştiriniz.  Dudaklarınızı sıkıca kapatınız ve ağzınızdan hızlı ve derin bir  nefes alınız. İnhaleri ağzınızdan çıkarınız ve olabildiğince nefesinizi içinizde tutunuz. Daha sonra normal şekilde nefes almaya devam ediniz.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, kalp atımlarında düzensizlik yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Formoterol fumarat

İlaç Marka İsmi: FORADIL 12 mikrogram İnhaler

FORADIL 12 mikrogram İnhaler İlaç Prospektüsü


FORADIL 12 mikrogram İnhaler İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın