Flixotide Diskus

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Flutikazon propiyonat’tır. Flixotide Diskus, vücutta  iltihaba neden olan maddelerin salınımını ve etkilerini azaltan bir ilaçtır.  Astım ataklarının engellenmesini sağlar ve KOAH  tedavisinde kullanılır.

Flixotide Diskus Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta  iltihaba neden olan maddelerin salınımını ve etkilerini azaltan bir ilaçtır.  Astım ataklarının engellenmesini sağlar ve KOAH  tedavisinde kullanılır.
 3. ilacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır. Çünkü bu ilacın  iyileşme göstermeye başlaması birkaç haftayı bulur.
 4. İlacın kullanımı çocuklarda gelişimi etkileyebilir Çocuğunuzun normalden daha yavaş geliştiğini gözlemliyorsanız durumu doktorunuza bildiriniz.
 5. Bu ilacın uzun süre kullanımı kemik erimesine sebep olabilir. D vitamini ve kalsiyum eksikliği, egzersiz yapmamak, sigara kullanımı, aile geçmişinde osteoropoz olması kemik erimesi riskini daha da arttırmaktadır. Bu risk durumlarından herhangi biri varsa ilacı kullanmadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz.
 6. Eğer herhangi bir hastalığınız ya da enfeksiyonunuz var ise bu ilacı kullanmadan önce  doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Böyle bir durumda hastalığınız veya enfeksiyonunun geçene kadar bu ilacı kullanamayabilirsiniz.
 7. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Flixotide Diskus’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Hırıltı ve solunum problemleri ya da ağırlaşan astım krizi durumlarından herhangi biri görüldüğünde tıbbi yardım için acilen doktorunuzu arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Flutikazon propiyonat
İlaç Marka İsmi:  Flixotide Diskus

Bir Yorum Yazın