FLEET ENEMA ADULT Solüsyon

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Dibazik Sodyum Fosfat, Monobazik Sodyum Fosfat’dır. FLEET ENEMA ADULT Solüsyon, bağırsaklardaki hacmi ve basıncı artıran müshil etkili bir ilaçtır. 2 ila 5 dakika arasında rektumda CO2 üretimini arttırıp, basıncı yükseltir, böylelikle dışkının su içeriğini ve hacmini arttırarak bağırsakların boşalmasını sağlar. Ameliyat öncesi, kadın doğum ünitelerinde doğum öncesi,  röntgen öncesi ve rektumdan yapılacak muayenelerden önce bağırsakların boşaltılmasında kullanılır. Geçici kabızlık tedavisinde de kullanılabilir. Kullanımı yetişkinler ve 12 yaş üzeri çocuklar içindir.

FLEET ENEMA ADULT Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bağırsaklardaki hacmi ve basıncı artıran müshil etkili bir ilaçtır. 2 ila 5 dakika arasında rektumda CO2 üretimini arttırıp, basıncı yükseltir, böylelikle dışkının su içeriğini ve hacmini arttırarak bağırsakların boşalmasını sağlar.
 3. Beslenme problemi olan kişiler doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı kullanmamalıdır.
 4. Eğer ciddi böbrek yetmezliğiniz  varsa veya diyaliz tedavisi görüyorsanız ya da konjestif kalp yetmezliği ya da  herhangi bir elektrolit dengesizlik varsa veya mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, düşük tuz diyeti yapıyorsanız veya vücudunuzda aşırı su kaybı varsa bu ilacı kullanmayınız. Yaşamı tehdit eden yan etkilere yol açabilir.
 5. İlacı kullanmadan önce tüm rahatsızlıklarınızı doktorunuza bildiriniz. Özellikle, kalp hastalığı, kalp ritm bozukluğu veya yakın zamanda geçirilmiş olan bypass ameliyatı; epilepsi veya diğer hastalık nöbetleri; karaciğer bozuklukları; bağırsakta delinme, bağırsakta tıkanma veya aşırı kabızlık; kalın bağırsak iltihabı; mide bulantısı, kusma veya aşırı ishal; aşırı terleme; yutkunmada zorluk;  yakın zamanda ilaç ya da alkol bağımlılığından kurtulmuş olmak ve 56 yaşından büyük olmak durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. İlacı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Doktorunuzun önerdiği süreden fazla kesinlikle kullanmayınız.
 7. Bu ilacı 24 saat içerisinde 1 kereden fazla kullanmayınız.
 8. 12 yaş altı çocuklarda kullanılmaz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

FLEET ENEMA ADULT Solüsyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç sadece makattan kullanım içindir. Ağızdan almayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacı uygularken rektum bölgesinde  kanama olursa derhal ilacın kullanımını durdurup doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Dibazik Sodyum Fosfat, Monobazik Sodyum Fosfat

İlaç Marka İsmi:  FLEET ENEMA ADULT Solüsyon

Bir Yorum Yazın