FLAGYL 125 mg Oral Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Metronidazol benzoat’tır. FLAGYL 125 mg Oral Süspansiyon, vücuttaki bakteriler ve parazitlerle savaşarak , parazit ve bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. Solunum yolu enfeksiyonları, karın içinde meydana gelen enfeksiyonlar (karın zarı iltihaplanması), ağır deri ve yumuşak doku  enfeksiyonları (Bacak yaraları ve basınca bağlı gelişen vücut yaraları),  septisemi, diş eti ülserleri ve diğer diş enfeksiyonları,  ameliyat sonrası oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi, kemik ve eklem enfeksiyonları, menenjit, beyin absesi, üreme ve boşaltım sistemi enfeksiyonlarının (kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyon ve prostat iltihabı gibi) tedavisinde kullanılır.

Flagyl 125 mg Oral Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. FLAGYL Süspansiyon, vücuttaki bakteriler ve parazitlerle savaşarak , parazit ve bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. FLAGYL Süspansiyon, soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 4. Herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa ya da karaciğer hastalığı; böbrek yetmezliği; mide ve bağırsak hastalığı; kramp şeklindeki karın ağrıları; anemi veya  lökopeni  gibi kan hücresi bozukluğu; epilepsi veya diğer hastalık nöbetleri bozuklukları; sinirlerde herhangi bir bozukluk durumu  var ise; FLAGYL Süspansiyon kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 5. FLAGYL Süspansiyon kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamıyla tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 6. Kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 7. Tedaviniz sırasında  alkol almaktan kaçınınız. İlacın kullanımı durduktan sonra da en az 3 gün alkol almayınız. Eğer alkol kullanırsanız mide bulantısı, kusma, ciltte kızarıklıklar, hızlı kalp atışları gibi durumlara maruz kalabilirsiniz.
 8. FLAGYL Süspansiyon kullanımı idrarı kahverengi ya da kırmızı renge boyayabilir. Böyle bir durumda endişelenmeyiniz.
 9. Hamilelik şüphesi varsa veya hamilelik döneminin ilk üç ayında iseniz ya da bebek emziriyor iseniz FLAGYL Süspansiyon  kullanmayınız.

Flagyl 125 mg Oral Süspansiyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sarılık (cilt ve gözlerde sararma), ağız içi ve kenarlarında beyaz renkli lekeler ya da yaralar, diş eti kanaması, yorgunluk ve sırta vuran şiddetli karın ağrısı seyrek görülen yan etkilerdir. Bu durumlardan herhangi biri görüldüğünde tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Metronidazol benzoat
İlaç Marka İsmi:   Flagyl 125 mg Oral Süspansiyon

Flagyl 125 mg Oral Süspansiyon kullanma talimatı


Flagyl-Oral-Süspansiyon-İlaç-Prospektüsü-1

Bir Yorum Yazın