Fenko Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Oksolamin sitrat’tır. Fenko Şurup, öksürük refleksi üzerine etki ederek, öksürüğü azaltır/keser. Ayrıca solunum yolundaki salgıların yapışkanlığını ve koyu balgamın yoğunluğunu azaltan  ve solunum yollarındaki iltihabi durumlar üzerinde etkisi olan öksürük kesici bir ilaçtır.  Grip ve soğuk algınlığına bağlı öksürükler; solunum yollarının öksürükle birlikte meydana gelen iltihabi hastalıkları; soluk borusu iltihabı, bronşit, bronşlar ve akciğer hastalıklarına bağlı öksürükler ve boğmaca hastalığında görülen öksürük tedavisinde kullanılır.

Fenko Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Soğuk algınlığına bağlı burun tıkanıklığı,  soğuk algınlığı, nezle , farenjit, boğaz iltihabı, boğmaca ve kızamığa bağlı öksürük tedavisinde  kullanılır.
 3. İlacı, kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
 4. İlacı kullanmanıza rağmen belirtilerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza başvurunuz.
 5. İlacın lokal anestezik  etkisi olduğundan ağzınızda geçici bir his azalması ya da his kaybı oluşabilir.
 6. Eğer hassas bir mideye sahipseniz, mide ve bağırsaklarınızda istenmeyen yan etkileri azaltmak için  ilacınızı yemeklerden sonra bire bir ölçek su ile karıştırarak içiniz. Böylelikle ilacın yan etkilerini önlemiş olursunuz.
 7. Üç aylıktan  küçük çocuklara verilmemelidir.
 8. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Fenko Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her bir ölçek şurup için bir ölçek su ile karıştırarak, yemeklerden sonra alınız. İlacınızı bir ölçüm kabıyla veya şurubun kendi doz şırıngası ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Halüsinasyonlar görme durumunda tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Oksolamin sitrat

İlaç Marka İsmi: Fenko Şurup

Bir Yorum Yazın