Felden Flash Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Piroksikam’dır. Felden Flash Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır. İltihaplı eklem romatizması; çocuklukta başlayan ve çoğunlukla bir kaç eklemi birden tutan kronik eklem iltihabı; eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla belirti gösteren eklem iltihaplanması; kas-iskelet sistemi ile ilgili bozukluklar;  yapı – işlev bozukluğuna yol açan eklem hastalıkları; kısa süre içerisinde gelişen gut hastalığı; bilhassa erkeklerde görülen omurlar arası ya da omurlarla kaburgalar arasındaki eklemlerin sertleşmesi ve hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolması (ankilozan spondilit)  ile belirginleşen romatizmal hastalıklar ve eklem iltihabı; 12 yaş ve üzeri hastalarda ağrılı geçen adet dönemlerinde; üst solunum yollarının iltihabi rahatsızlıkları ile ilgili ağrı ve ateş durumlarında ve  cerrahi operasyonlardan sonra veya kaza sonrası gelişen hasar ve zedelenmelerden sonra görülen ağrılar için kullanılmaktadır.   Ayrıca ateş düşürücü özelliği de vardır.

 Felden Flash Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır. Ateş düşürücü özelliği de vardır.
 3. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ve ciddi kalp yetmezliği durumlarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, kalp yetmezliği, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, bronşiyel astım,  karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , sigara kullanımı gibi durumlardan herhangi biri var ise  doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız. ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 5. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 7. İlacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. ilacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 8. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 9. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.
 10. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 11. Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı 12 yaş altındaki çocuklara vermeyiniz.
 12. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine ve araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivasyonlarda dikkatli olunuz.
 13. Hamilelik döneminde bu ilacın kullanımı doğmamış bebeğe zarar verebilir. Hamile iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuzu bilgilendirinz.  Emzirme döneminde doktorunuza danışmadan bu ilacı  kullanmayınız.

Felden Flash Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya yemeklerden sonra alınır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Düzensiz kalp atışları, çarpıntı,  nefes almada zorluk; mide ve bağırsaklarda kanama, delinme ve yara oluşumu; ciltte mor lekeler; yüksek ateş, boğaz ağrısı, kırmızı cilt döküntüsü,   siyah-kanlı  katranımsı dışkı, kan öksürme, kahve telvesi şeklinde kusma; mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık; hepatit; depresyon, halüsinasyon, anormal rüyalar görme, bilinç bulanıklığı  gibi yan etkiler görüldüğünde hemen ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Piroksikam

İlaç Marka İsmi: Felden Flash Tablet

Bir Yorum Yazın