Expigment Krem % 2

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Hidrokinon’dur. Expigment Krem % 2, deride veya dokuda pigmentlerin (pigment : saç, alyuvarlar, iris gibi yapılara rengini veren madde) aşırı derecede artması sonucu ciltte oluşan koyu renkli lekelerin renginin açılmasını sağlayan bir ilaçtır. Deride lekeler halinde veya yaygın şekilde görülen koyu renkli – siyahımsı renklenmeler (melazma); yüzde ve diğer bölgelerde, deri üzerinde düzensiz şekil ve büyüklüğe sahip koyu kahverengi lekeler şeklinde ortaya çıkan renk değişiklikleri (kloazma) ve yaşlanmadan dolayı oluşan çillerin tedavisinde kullanılır.

 

Expigment Krem % 2 Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Deride lekeler halinde veya yaygın şekilde görülen koyu renkli – siyahımsı renklenmeler (melazma); yüzde ve diğer bölgelerde, deri üzerinde düzensiz şekil ve büyüklüğe sahip koyu kahverengi lekeler şeklinde ortaya çıkan renk değişiklikleri (kloazma) ve yaşlanmadan dolayı oluşan çillerin tedavisinde kullanılır.
 3. Kurumuş, çatlamış, rüzgar yanığı, güneş yanığı ya da açık yaralı ciltlerde kullanmayınız. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 4. Eğer  böbrek hastalığı ya da karaciğer hastalığınız  var ise; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. İlacın ağız içi, burun içi  ve gözünüze temasından kaçınınız. Şayet ilaç ağzınıza ve gözünüze temas etmişse bol su le yıkayınız.
 6. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 7. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir.
 8. Ciltte açılan rengin tekrar koyulaşmasını önlemek için tedavi sırasında ve tedavi sonrasında güneş ışınlarına maruz kalmayınız. Güneşe çıkmanız gerekiyorsa güneş koruyucu kremler sürmelisiniz ve koruyucu elbiseler giymelisiniz.
 9. Bu ilacı güneşte yanmayı önlemek için kullanmayınız.
 10. İki aylık düzenli kullanma sonucu tedavi edilen bölgede renk açılması  ya da beyazlama görülmez ise ilacın alımına son vermelisiniz.
 11. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Gebelik döneminde kullanımı önerilmemektedir.

Expigment Krem % 2’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kremi temiz ve kuru cilde uygulayınız. Tedavi edilecek bölgenin dışına taşmayacak şekilde (sadece renk bozukluğu olan yere) ince bir tabaka halinde hafifçe sürünüz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Tedavi edilen bölgede  hafif yanma, batma ve kızarıklık seyrek görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Hidrokinon
İlaç Marka İsmi:  Expigment Krem % 2

Expigment Krem% 2 Kullanma Talimatı


Expigment-Krem-2-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın

error: