EUTHYROX Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Levotiroksin sodyum’dur. EUTHYROX Tablet, tiroid hormonunu yapay olarak üreten bir ilaçtır. Tiroid hormonu, vücudun enerji ve metabolizmasının düzenlenmesi için normalde tiroid bezi tarafından üretilir. Bu ilaç, tiroid bezinin tiroid hormonunu yeterince üretemediği durumlarda kullanılır. Tiroid bezinin normal çalışmadığı durumlarda doğal tiroid hormonlarının işlevini yerine getirmek;  ameliyat sonrası guatrın tekrarlanmanın önlenmesi;  normal tiroid fonksiyonu olan hastalarda iyi huylu guatrın tedavisi  ve tiroid kanseri olan hastalarda tümörün büyümesinin baskılaması  için kullanılır.

EUTHYROX Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Tiroid hormonunu yapay olarak üreten bir ilaçtır. Tiroid hormonu, vücudun enerji ve metabolizmasının düzenlenmesi için normalde tiroid bezi tarafından üretilir. Bu ilaç, tiroid bezinin tiroid hormonunu yeterince üretemediği durumlarda kullanılır.
 3. Eğer, tedavi ile kontrol altına alınmamış  hipofiz veya böbreküstü bezi fonksiyon bozukluğunuz varsa veya hipertiroidi ya da  tirotoksikoz durumu ya da akut kalp rahatsızlığınız (kalp krizi veya kalp iltihabı ) varsa bu ilacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 4. Eğer şeker hastalığınız (diyabet), yüksek kan basıncı, kalp hastalığınız, koroner arter hastalığınız, dolaşımdaki kanda pıhtılaşma durumu ya da anemi (kansızlık) hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 5. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iyileşme belirtileri bir kaç haftayı bulabilir. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Kendinizi iyi hissetseniz bile, ömrünüzün geri kalan kısmında vücudunuzun üretemediği tiroid hormonunu yerine koyabilmeniz için bu ilacı her gün kullanmanız gerekebilir.
 6. Eğer, ağızdan alınan bir diyabet ilacı ya da insülin kullanıyorsanız, bu ilacın kullanımına başladığınızda, kullandığınız diyabet ilaçlarının ve insülinin dozunun değişmesi gerekip gerekmediğini doktorunuzla görüşünüz.
 7. İlacı kullanırken, ilacın durumunuzu iyileştirdiğine emin olmak için sık sık kan tahlili yaptırmanız ve karaciğer fonksiyonlarınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 8. İlacın içeriğinde  laktoz bulunur. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 9. İlacı, antiasitler, sukralfat,  alüminyum ve demir içeren ilaçlarla birlikte almayınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, ilacınızı bu ilaçlardan en az 2 saat önce almalısınız.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

EUTHYROX Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozun bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Yemeklerden 30 dakika önce aç karnına alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Göğüs ağrısı, kalp ritm bozukluğu, nabızda artış, yüksek ateş, terleme, sıcağa hassasiyet, adet dönemlerinde değişimler, iştah artışı, uykusuzluk, baş ağrısı, kusma, ishal, kilo kaybı, hafif saç dökülmesi gibi yan etkilerde doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Levotiroksin sodyum

İlaç Marka İsmi:  EUTHYROX Tablet

EUTHYROX Tablet İlaç Prospektüsü


EUTHYROX-Tablet-ilaç-prospektüsü

Bir Yorum Yazın