ETREXIN Jel

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Eritromisin, İsotretinoin’dir. ETREXIN Jel, vücutta iltihaba yol açan kimyasalların etkilerini azaltarak çalışan ve cilt üzerindeki bakterilerin yayılmasını önleyen, sivilcelere (akneye) karşı kullanılan  bir ilaçtır. Hafif ve orta şiddetli sivilce (Akne) tedavisinde ve ciltte görülen iltihaplı veya iltihapsız bozuklukların tedavisinde kullanılır.

ETREXIN Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Hafif ve orta şiddetli sivilce (Akne) tedavisinde ve ciltte görülen iltihaplı veya iltihapsız bozuklukların tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer, gül hastalığınız veya akut egzama yada ağız çevresinde  cilt iltihabı durumlarından herhangi biri varsa; kullanmayınız.
 4. İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı gibi yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve sürede kullanınız.
 5. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 6. İlacı enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmayınız. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan sonra durumuzda herhangi bir iyileşme olmaz ya da durumunuz daha da kötüleşirse doktorunuzla görüşmelisiniz.
 8. İlacın tam olarak etkisini göstermesi 6 veya 8 haftayı bulabilir.
 9. Ağzınıza, gözünüze, dudaklarınıza  ve burnunuza  temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 10. Tahriş veya hasar görmüş ciltlere uygulamayınız.
 11. Rüzgar yanığı ve güneş yanığı ciltlerde kullanmayınız.
 12. Tedavi edilen bölgede yanma, kızarıklık, kuruma ve kaşıntı  gibi durumlar gelişirse ilacın dozunun azaltılması için doktorunuza başvurunuz.
 13. İlacın kullanım sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 14. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 15. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız, doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ETREXIN Jel‘in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Tedavi edilecek bölgeyi su ile temizleyip kurutunuz. Daha sonra ilacı  ince bir film tabakası halinde ilgili bölgeye sürünüz. Günde bir veya iki kez uygulayınız. Uygulamadan sonra ellerinizi yıkayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Tedavi edilen bölgede yanma, kızarıklık ve tahriş yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Eritromisin, İsotretinoin
İlaç Marka İsmi:  ETREXIN Jel

ETREXIN Jel İlaç Prospektüsü


ETREXIN-Jel-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın