ETOTIO Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tiyokolşikosid, Etodolak’dır. ETOTIO Film Tablet, kasların aşırı seviyede gerilmesinden sorumlu olan beyin ve omurilik kaynaklı  kas gerginliğini azaltan ve ortadan kaldıran kas gevşetici, ağrı kesici ve iltihap önleyici bir ilaçtır. Ağrı ile birlikte görülen kas spazmları ile ilişkili hastalık belirtilerinin tedavisinde ve travma ya da ameliyat sonrasında oluşan ağrılarda kullanılır. Sinir sistemi ve bozukluklarına bağlı olarak tendon reflekslerinin aşırı durumda olduğu artmış kas gerginliği;  eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla belirti gösteren eklem iltihaplanması durumlarında (osteartrit); bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun tutulması ve omurganın ağrılı durağan hastalık belirtilerinin  tedavisi ile ilgilidir.

ETOTIO Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kasların aşırı seviyede gerilmesinden sorumlu olan beyin ve omurilik kaynaklı  kas gerginliğini azaltan ve ortadan kaldıran kas gevşetici, ağrı kesici ve iltihap önleyici bir ilaçtır.
 3. İlacın 7 günden fazla kullanılması önerilmemektedir.
 4. İlacın kullanımı, sindirim sisteminde tahrişe yol açabilir. Tedaviniz boyunca, bu ilaçla birlikte bir mide koruyucu ilaç kullanınız.
 5. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama, ciddi böbrek rahatsızlığı, karaciğer rahatsızlığı, ciddi kalp yetmezliği ve kasların görev yapamaması (kasılamaması) durumlarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 6. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. Bu ilacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 8. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 9. Bu ilacı fizik tedavi seanslarına hazırlık için kullanıyorsanız, ilacın kas gevşetici özelliğini gösterebilmesi için seanstan 1-2 saat önce almalısınız.
 10. Diğer kas gevşeticiler ile birlikte bu ilacı kullanmayınız.  Sürekli kullandığınız kas gevşetici ilacınız var ise bunu doktorunuza bildirmelisiniz.
 11. Eğer böbrek hastalığı, epilepsi (sara), kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaç kullanımı ve kanama problemleri  durumlarından herhangi birine sahip iseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Bu ilacın kullanımı size uygun olmayabilir ya da doktorunuz tarafından doz ayarlaması yapılabilir veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 12. İlacı kullanımınız sırasında ishal meydana gelirse , hemen doktorunuza durumu bildiriniz. İlaç dozunuzun azaltılması gerekmektedir.
 13. İlacın 15 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması sakıncalıdır.
 14. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini ve mide kanaması riskini arttırabilir.
 15. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 16. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacın kullanımı anne karnındaki doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer  ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ETOTIO Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte tok karnına alınız. Günde en fazla 2 tablet alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, mide ağrısı, kanlı ve katranımsı dışkı, göğüs ağrısı, halsizlik, ateş, boğaz ağrısı, kulaklarda çınlama, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları, normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama, koyu  renkli idrar, sarılık, iştah kaybı,  şiddetli baş ağrısı, boyun tutulması, titreme, üşüme, vücutta şişlik, ani kilo alma, ciltte mor lekeler, kırmızı deri döküntüsü, ışığa karşı duyarlılık gibi yan etkiler görüldüğünde hemen ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Tiyokolşikosid, Etodolak

İlaç Marka İsmi: ETOTIO Film Tablet

Bir Yorum Yazın