Esodax 500 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Etodolak ‘tır. Esodax 500 mg Film Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır. Adet dönemi  ağrıları (dismenore); ameliyat sonrası oluşan ağrılar; kısa süre içerisinde gelişen gut (damla) hastalığında görülen eklem iltihabı; iltihaplı eklem romatizması(romatoid artrit); eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla belirti gösteren eklem iltihaplanması durumlarında (osteartrit); omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu erkeklerde  görülen romatizmal hastalıkların (ankilozan spondilit) ağrılarında ve akut kas- iskelet sistemi ağrılarında kullanılır.

Esodax 500 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra, iyileşme belirtileri 2 haftayı bulabilir. En iyi sonucu elde edebilmek için ilacınızı düzenli olarak alınız. Bu süre içinde iyileşme belirtileri olmazsa doktorunuz ile görüşünüz.
 4. Eğer, oniki parmak bağırsağı ülseriniz varsa ya da hamileliğinizin son üç ayında iseniz bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ve ciddi kalp yetmezliği durumlarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması ve bağırsak problemleri, yüksek tansiyon, astım, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı, sigara kullanımı gibi rahatsızlıklardan herhangi biri varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 8. İlacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 9. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 10. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.
 11. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 12. Düşünce ve reaksiyonları bozabilecek yan etkilerinden dolayı, araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde çok dikkatli olunuz.
 13. 18 yaş altı çocuk ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 14. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Esodax 500 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya yemeklerden sonra alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, sinirlilik. depresyon, hazımsızlık, ishal, kabızlık, gaz, burun tıkanıklığı, ciltte kızarıklık ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Etodolak

İlaç Marka İsmi: Esodax 500 mg Film Tablet

Esodax 500 mg Film Tablet İlaç Prospektüsü


Esodax-500-mg-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın