Eryacne Jel

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Eritromisin’dir. Eryacne Jel, vücutta iltihaba yol açan kimyasalların etkilerini azaltarak çalışan ve cilt üzerindeki bakterilerin yayılmasını önleyen bir antibiyotiktir. Akne (sivilce) tedavisinde kullanılır.

Eryacne Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Cilt üzerindeki bakterilerin yayılmasını önleyen bir antibiyotiktir. Akne (sivilce) tedavisinde kullanılır.
 3. İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı gibi yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve sürede kullanınız.
 4. İlacın tam olarak etkisini göstermesi 6 veya 8 haftayı bulabilir.
 5. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 6. İlacı enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmayınız. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan sonra durumuzda herhangi bir iyileşme olmaz ya da durumunuz daha da kötüleşirse doktorunuzla görüşmelisiniz.
 8. Ağzınıza, gözünüze, dudaklarınıza  ve açık yaralara  temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 9. Tahriş veya hasar görmüş ciltlere uygulamayınız.
 10. Rüzgar yanığı ve güneş yanığı ciltlerde kullanmayınız.
 11. Tedavi edilen bölgede yanma, kızarıklık, kuruma ve kaşıntı  gibi durumlar gelişirse ilacın dozunun azaltılması için doktorunuza başvurunuz.
 12. Hamilelik  döneminde ilacın zararı olup olmadığı henüz kesinlik kazanmamıştır. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

Eryacne Jel‘in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Tedavi edilecek bölgeyi temizleyip ılık su ile durulayınız. Kuruladıktan sonra ilacı parmağınızın ucuyla sivilceli bölgeye sürünüz.  Genellikle sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez uygulanır. İlacı sürdükten sonra ellerinizi yıkayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Tedavi edilen bölgede  yanma, kızarıklık, kaşıntı ve ödem  gibi  yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:   Eritromisin

İlaç Marka İsmi:  Eryacne Jel

Eryacne Jel İlaç Prospektüsü


Eryacne-Jel-ilaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın