Eritretin Jel

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Eritromisin, Tretinoin (Retinoik asit)’dir. Eritretin Jel, cilt üzerindeki topikal bakterilerin yayılmasını önleyen bir antibiyotiktir. Sürülen bölgedeki ölü deriyi soyarak bu bölgedeki sivilceleri ve sivilce izlerini yok eder. Cildi kurutucu özelliği vardır.  Şiddetli olmayan Akne vulgaris (sivilce), Psoriazis (sedef hastalığı), İktiyozis (balık pulu hastalığı) ve Hiperkeratozis (deri kalınlığının artması) tedavisinde kullanılan vücut hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan (deriye sürülebilen) bir ilaçtır.

Eritretin Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Cilt hücrelerini besleyerek, cildin yenilenmesini sağlar. Sivilce ve sivilce  izlerini  yok etmek için kullanılır.
 3. İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı gibi yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve sürede kullanınız.
 4. İlacın tam olarak iyi etkilerini görebilmeniz  ve tedavinin olumlu sonuçlanması için  en az 3 ay kullanınız.
 5. İlacı başlangıç olarak gün aşırı özellikle gece yatmadan önce tedavi edilecek bölgeye sürünüz ve iyice yediriniz. 3-4 gün sonra sabah akşam uygulanabilir. İlacı gündüz sürdüğünüzde kesinlikle güneşe çıkmayınız.
 6. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir.  Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 7. Tedaviniz süresince cildinizde kuruma oluşacağından, A ve E vitamini içeren cilt besleyici ve nemlendirici krem kullanınız.
 8. İlacı kullanmaya başladıktan bir hafta sonra cildinizde kuruma, pullanma ve dökülmeler başlayacaktır. Bu etkilerden dolayı ilacın kullanımını kesinlikle durdurmayınız, kullanmaya devam ediniz. Çünkü bu sonuçlar tamamen tedaviye yönelik  ilacın gösterdiği etkilerdir.
 9. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 10. İlacı enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmayınız. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 11. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iyileşme görülmese de ilacı doktorunuzun reçete ettiği sürece kullanmaya devam ediniz. İyileşme belirtilerinin görülmesi  3 ayı bulabilir.
 12. Ağzınıza, gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 13. Eğer uygulama bölgesinde yanma, kuruluk, kaşıntı  ve  kızarıklık oluşursa; ilacın kullanımını azaltma konusunda doktorunuza danışınız.
 14. Tahriş veya hasar görmüş ciltlere uygulamayınız.
 15. Rüzgar yanığı ve güneş yanığı ciltlerde kullanmayınız.
 16. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 17. Hamilelik ve emzirme döneminde ilacın zararı olup olmadığı henüz kesinlik kazanmamıştır. Doktorunuza danışmadan bu kullanmayınız.

 

Eritretin Jel ‘in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Tedavi edilecek bölgeyi temizleyip ılık su ile durulayınız. Kuruladıktan sonra ilacı parmağınızın ucuyla ince bir tabaka halinde sürerek, hafif hareketlerle masaj yapınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Tedavi edilen bölgede  tahriş, kızarıklık, kaşıntı ve batma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Eritromisin, Tretinoin (Retinoik asit)

İlaç Marka İsmi:  Eritretin Jel

Eritretin Jel İlaç Prospektüsü


Eritretin Jel İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın