EKSOFED 30 mg Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Psödoefedrin hidroklorür’dür. EKSOFED 30 mg Şurup, burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle oluşan burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışan bir ilaçtır. Soğuk algınlığına bağlı burun tıkanıklığı veya sebebi belli olmayan burun tıkanıklığı durumlarında ve grip, soğuk algınlığı, alerjik nezle rahatsızlıklarında,  burnu açmak ve burun akıntısını durdurmak suretiyle, hastalık belirtilerini iyileştirir.

EKSOFED 30 mg Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Soğuk algınlığına bağlı burun tıkanıklığı veya sebebi belli olmayan burun tıkanıklığı durumlarında ve grip, soğuk algınlığı, alerjik nezle rahatsızlıklarında, burnu açmak ve burun akıntısını durdurmak suretiyle, hastalık belirtilerini iyileştirir.
 3. Bu ilacı kullanmadan önce son iki hafta içerisinde MAO inhibitörleri grubundan herhangi bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmayınız.MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız ağır hatta hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. İlacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söylemeniz gerekmektedir.
 4. Eğer şiddetli böbrek yetmezliği veya koroner atardamar hastalığınız varsa ya da yüksek tansiyonunuz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı,  kalp hastalığı,  tiroid bozukluğu, şeker hastalığı, prostat büyümesi, yüksek tansiyon, göz tansiyonu gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanımı sizin için uygun olmayabilir.  Ya da ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için  doz ayarlamasına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. İlacın kullanımından 7 gün sonra durumunuzda bir iyileşme görülmezse ya da yüksek ateş ile birlikte baş ağrısı, öksürük veya cilt döküntüsü gibi durumlarla karşı karşıya kalırsanız konuyu  doktorunuzla  görüşünüz.
 7. Eğer ani bir ameliyat geçirecekseniz, cerrahınıza son günlerde ne kadar süreyle  soğuk algınlığı ilacı kullandığınızı ameliyattan belli bir süre önce  söyleyiniz.
 8. 6 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.
 9. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

EKSOFED 30 mg Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu sersemlik, sinirlilik ve uykusuzluk hali yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Psödoefedrin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: EKSOFED 30 mg Şurup

EKSOFED 30 mg Şurup İlaç Prospektüsü


EKSOFED 30 mg Şurup İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın