Efedrin Arsan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Efedrin hidroklorür’dür. Efedrin Arsan Tablet, bronş kaslarını gevşeterek bronşları genişleten bir ilaçtır. Burundaki kan damarlarını daraltır ve şişmeyi azaltır. Böylece rahat nefes almayı sağlar, öksürükleri daha verimli hale getirir.  Astım ve solunum yollarındaki tıkanıklıkların (kronik bronşit gibi) tedavisinde kullanılır.

Efedrin Arsan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bronş kaslarını gevşeterek bronşları genişleten bir ilaçtır. Burundaki kan damarlarını daraltır ve şişmeyi azaltır. Böylece rahat nefes almayı sağlar, öksürükleri daha verimli hale getirir.  Astım ve solunum yollarındaki tıkanıklıkların (kronik bronşit gibi) tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer geçmişte veya şu an var olan böbrek üstü bezi problemleri (tümör gibi), yüksek tansiyon, kalp ile ilgili problemler, şeker hastalığı, felç, göz tansiyonu hastalığı, prostat büyümesi ya da prostat ile ilgili problemler, aktif tiroid ve ani hastalık nöbetleri var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 4. Son 14 içerisinde MAO inhibitörleri grubundan herhangi bir ilaç kullandıysanız,  bu ilacı kullanmanız tehlikeli olabilir.Ancak iki hafta sonra bu ilacı kullanmaya başlayabilirsiniz.
 5. Bu ilacın yan etkilerine karşı yaşlı yetişkinler ve çocuklar daha hassas olabilirler. Bu yüzden yaşlı yetişkin ve çocuklarda bu ilaç daha dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.
 6. Ameliyat olma gibi bir durumuz ya da diş ile ilgili bir operasyon geçirme gibi bir durumunuz var ise cerrahınıza ya da diş doktorunuza bu ilacı ne kadar süredir kullandığınızı söylemelisiniz.
 7. Eğer bir hafta içerisinde belirtilerinizde bir iyileşme görülmezse  veya durumunuz kötüleşirse kontrol için doktorunuza başvurunuz.
 8. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.
 9. Aşırı yüksek tansiyon, hızlı kalp atışları ve kalp damar hastalığınız var ise bu ilacı kullanmayınız.
 10. Kronik öksürük ya da kalp ritm bozukluğu var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 11. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

·.

Efedrin Arsan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz
 2. Ani hastalık nöbeti, titreme, hızlı ve düzensiz kalp atışları, idrar yapma zorluğu gibi yan etkilerde tıbbi yardım için  derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Efedrin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: Efedrin Arsan Tablet

1 Yorum

 1. 11 Ağustos 2015

Bir Yorum Yazın