DORSİLON Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, Mefenoksalon ‘dur. DORSİLON Tablet, ağrı kesici ve kas gevşetici bir ilaçtır. Siyatik sinir ağrısı, bel ağrısı, bel, sırt ve boyun kaslarında spazmla birlikte artan ağrılar, başın yana bükülmesi ya da eğilmesi esnasında şiddetli kas ağrılarına sebep olan boyun eğriliği, kas spazmlarıyla birlikte görülen romatizmal veya romatizma dışı ağrılar, kas dokusu iltihaplanmaları, kırık ve çıkık ağrıları, lif gerilme ve kopmalardan oluşan ağrılar,  her türlü kas spazmları, strese bağlı ruhsal gerginlik ile beraber görülen ağrı ve kas tutulması, aşırı beden faaliyetlerinden sonra görülen kas ağrıları, kramp ve spazmlar, her türlü ağrılı kas spazmları ve diş çekiminden sonra görülen ağrıların giderilmesinde kullanılır.

DORSİLON Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Ağrı kesici ve kas gevşetici bir ilaçtır.
 3. Eğer sara (epilepsi) hastalığınız veya  kronik karaciğer  hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Bu ilaç ağrılı durumlarda yetişkinlerde 10 günden fazla, çocuklarda ise 5 günden fazla kullanılmamalıdır. Eğer şikayetleriniz bu süre içerisinde iyileşmezse veya daha kötüye giderse ilacın alımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa veya alkol bağımlılığınız  ya da günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız doktorunuz ile görüşmeden bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız.İlaçla birlikte alkol kullanımı karaciğerinize ciddi zararlar verebilir. İlacın yan etkilerini daha da arttırabilir.
 7. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacın kullanılması sakıncalı olduğundan dolayı  doktorunuza danışmadan kesinlikte kullanmayınız.

DORSİLON Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kabızlık, bulantı, baş dönmesi, uyku hali ve yüzde ödem yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Mefenoksalon

İlaç Marka İsmi: DORSİLON Tablet

DORSİLON Tablet İlaç Prospektüsü


DORSİLON-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın