Dorado Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi  Diklofenak potasyum’dur. Dorado 50 mg Film Tablet, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltan bir ilaçtır. Adet dönemi  ağrıları (Dismenore); ameliyat sonrası görülen şişlik ve ağrılar; hasar ve zedelenme sonucu oluşan şişlik ve ağrılar; migren atakları, kulak-burun ve boğaz enfeksiyonlarında görülen ağrılar, omurga ile ilgili ağrılar; omurga eklemlerinin iltihabı; iltihaplı eklem romatizması; romatizmal hastalıklar ve omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu erkeklerde  görülen romatizmal hastalıklarda (ankilozan spondilit) görülen şişlik ve ağrının giderilmesinde kullanılır. Ateş düşürücü etkisi de vardır.

 

Dorado 50 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Adet dönemi  ağrıları (Dismenore); ameliyat sonrası görülen ağrılar; hasar ve zedelenme sonucu oluşan ağrılar; omurga ile ilgili ağrılar; omurga eklemlerinin iltihabı; iltihaplı eklem romatizması; romatizmal hastalıklar ve omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu erkeklerde  görülen romatizmal hastalıklarda (ankilozan spondilit) görülen şişlik ve ağrının giderilmesinde kullanılır. Ateş düşürücü etkisi de vardır.
 3. İlacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. ilacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 4. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 5. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 6. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu,geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , sigara kullanımı gibi durumlarda doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız.
 8. 14 yaşın altındaki çocuk ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 9. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamilelik döneminde doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde de anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Dorado 50 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, göz kararması, bulantı, kusma, ishal, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, iştahsızlık ve deri döküntüsü yaygın görülen yan etkilerdendir.

 

İlaç Etken Maddesi: Diklofenak potasyum

İlaç Marka İsmi:  Dorado 50 mg Film Tablet

Bir Yorum Yazın