Dolorex Draje

Endikasyon Bilgisi

İlacın etkin maddesi  Diklofenak potasyum’dur. Dolorex Draje, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltan bir ilaçtır. Adet dönemi  ağrıları (Dismenore); ameliyat sonrası görülen şişlik ve ağrılar; hasar ve zedelenme sonucu oluşan şişlik ve ağrılar; kas-iskelet sistemi ağrıları, romatizma ağrıları, migren atakları, kulak-burun ve boğaz enfeksiyonlarında görülen ağrıların giderilmesinde kullanılır. Ateş düşürücü etkisi de vardır. Kullanımı 14 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir. Migren ataklarında 18 yaşın altındaki çocuklar ve ergenlerde kullanılması önerilmemektedir.

Dolorex Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Adet dönemi  ağrıları (Dismenore); ameliyat sonrası görülen ağrılar; hasar ve zedelenme sonucu oluşan ağrılar; omurga ile ilgili ağrılar; omurga eklemlerinin iltihabı; iltihaplı eklem romatizması; romatizmal hastalıklar ve omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu erkeklerde  görülen romatizmal hastalıklarda (ankilozan spondilit) görülen şişlik ve ağrının giderilmesinde kullanılır. Ateş düşürücü etkisi de vardır.
 3. İlacı ağrılı adet dönemi için kullanıyorsanız, adet görme belirtileri (ağrı, vücutta şişme gibi) başladığı andan itibaren tedaviye en düşük doz olan 50 mg lık tek doz ile başlayınız. Birkaç gün boyunca iki ya da üç kez 50 mg lık doz ile devam edin. Günde 200 mg dan fazla kullanmayınız.
 4. Uzun süreli kullanılmamalıdır. Yan etkilerine maruz kalmamak için ağrının kontrol altında tutulabildiği en düşük doz kullanılmalıdır. Bu ilaç kısa süreli kullanım içindir.
 5. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. Kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 6. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 7. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası kesinlikle kullanmayınız.
 8. Kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı  varsa; kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 10. Eğer ağır karaciğer veya böbrek yetmezliği, geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ya da  iltihap veya ağrı kesici ilaçlara (örneğin ibuprofen,  diklofenak, Asetilsalisilik asit/Aspirin gibi) alerji durumlarından herhangi birine sahipseniz; kullanmayınız.
 11. Yaşlı hastalarda mide ve bağırsaklarda kanama riski daha yüksek olduğundan, dikkatli kullanılmalıdır.
 12. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 13. 14 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 14. Baş dönmesi, göz kararması, sersemlik gibi yan etkilerinden dolayı, araç ya da makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 15. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamilelik döneminde doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde de anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Dolorex Draje’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemeklerden önce alınması önerilmektedir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, göz kararması, bulantı, kusma, ishal, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, iştahsızlık, uyuma güçlüğü, tat alma duyusunda bozulma, saç dökülmesi, deri döküntüsü, depresyon yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Diklofenak potasyum
İlaç Marka İsmi:  Dolorex Draje

Dolorex Draje kullanma talimatı


Dolorex-Draje-İlaç-Prospektüsü

Yorum(7)

 1. 3 Eylül 2015
 2. 11 Nisan 2016
  • 11 Nisan 2016
 3. 18 Nisan 2016
 4. 23 Ağustos 2016
 5. 26 Ağustos 2016
 6. 13 Eylül 2016

Bir Yorum Yazın