Diprolene Krem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Betametazon dipropiyonat’ tır. Diprolene Krem, vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba sebep olan kimyasalların etkilerini azaltan, kaşıntı önleyici ve kan damarlarını büzücü etkisi olan bir kremdir. Ciddi cilt  hastalıkları, sedef hastalığı,kronik iltihaplı bir cilt hastalığı olan atopik dermatit rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

Diprolene Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba sebep olan kimyasalların etkilerini azaltan, kaşıntı önleyici ve kan damarlarını büzücü etkisi olan bir kremdir.
 3. Doktora danışmadan çocuklarda bu ilacı kullanmayınız. Çocuklar bu ilacın yan etkilerine karşı daha hassastır.
 4. Bu ilaç mantar ve  virüsten meydana gelen cilt enfeksiyonlarını  tedavi etmemektedir.
 5. Kremi uygulamaya başladıktan birkaç gün içinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse ya da daha da kötüleşirse acilen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
 6. Bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonu belirtileri görülürse derhal doktorunuza bildiriniz. Doktor gözetiminde uygun ilaç tedavisine başlamalısınız.  Şayet enfeksiyona karşı ilaç kullandığınız halde belirtilerinizde bbir iyileşme veya enfeksiyonda bir genişleme görülürse ilacın alımını durdurup doktorunuza başvurunuz.
 7. Bu ilacı göz kenarları ve vücudun ince ve kıvrımlı bölgelerine uygulamayınız.
 8. Kremi uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle bandajlamayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz.Eğer bir bebeğin çocuk bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, sıkı ve dar bezler kullanmayınız.
 9. Eğer herhangi bir türde cilt enfeksiyonu varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Diprolene Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kremi tedavi edilecek bölgeye ince bir film tabakası  halinde uygulayınız ve  hafif hareketlerle sürünüz. Kremi uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle bandajlamayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz. Eğer bir bebeğin çocuk bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, sıkı ve dar bezler kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacı kullanırken ağız çevresinde kırmızı kabarcıklar ile belirti gösteren iltihabi deri hastalığı (perioral dermatit) , kontakt dermatit, ciltte ağır tahriş ve hassasiyet ya da kıl köklerinin iltihaplanması  durumlarından herhangi biri görülürse ilacın alımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Betametazon dipropiyonat
İlaç Marka İsmi:  Diprolene Krem

Yorum(2)

 1. 26 Mart 2015
  • 4 Nisan 2015

Bir Yorum Yazın