Diporel FilmTablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Klopidogrel hidrojen sülfat’tır. Diporel FilmTablet, kan pıhtısı oluşumunu  önleyen kan sulandırıcı bir ilaçtır. Kan pıhtılaşmasını önlemek için yakın zamanda anjina ve kalp krizi veya felç geçirmiş ya da damar sertliği rahatsızlığı,periferik arter hastalığı gibi kalp veya damar hastalıkları olan hastaların tedavisi ile ilgilidir. Kan pıhtıları damarlarda tıkanmaya sebep olur ve kalp krizi , felç ve ölüm gibi ciddi problemlere yol açar. Bu durumları önlemek için kullanılır.

Diporel FilmTablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kan pıhtısı oluşumunu  önleyen kan sulandırıcı bir ilaçtır. Kan pıhtılaşmasını önlemek için,  yakın zamanda anjina ve kalp krizi veya felç geçirmiş ya da   damar sertliği rahatsızlığı olan hastaların tedavisi ile ilgilidir.
 3. Ciddi karaciğer rahatsızlığı, mide ülseri ve oniki parmak bağırsağı ülseri veya herhangi bir sebepten dolayı aktif  bir kanama ya da kafa içi kanama durumlarından herhangi biri veya bir kaçı var ise bu ilacı kullanmayınız.
 4. İç kanama eğilimini arttıran bir kan hastalığınız, karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığınız, önceden geçirilmiş felç öyküsü, kronik iltihabi bağırsak hastalığı, kısa süre önce geçirilmiş kaza ve yaralanma durumlarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz ki  ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları ve testlere ihtiyaç duyulabilir.
 5. Tedavi süresinde hafif yaralanmalarda bile kolay kanamalar meydana gelir.Eğer durmayan bir kanama olursa tıbbi yardım almak için acil servise veya doktorunuza başvurunuz.  Mide kanaması veya bağırsak kanamaları gibi iç kanamalar bile meydana gelebilir.
 6. İlacın kullanımı sırasında mide kanaması, bağırsak kanamaları veya sindirim sistemi kanamaları gibi  gibi iç kanamalar da meydana gelebilir. Eğer siyah veya kanlı dışkı, kan öksürme veya kahve telvesi görünümünde kusma gibi kanama belirtileri  durumlarında derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. Eğer herhangi bir ameliyat veya diş operasyonu geçirecek olursanız, cerrahınıza veya diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı operasyon başlamadan belirli bir süre önce söyleyiniz. Çünkü şiddetli kanamayı  önlemek için ilacın kullanımını 7 gün önceden durdurmanız gerekmektedir.
 8. 18 yaşından küçük çocuk ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 9. Tedavi süresince alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol  mide veya  bağırsaklardaki  kanama riskini daha da artıracaktır.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Diporel FilmTablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Durdurulamayan kanamalar, burun kanaması, kanlı veya katranlı dışkı, idrarda kan, kan öksürme veya kahve telvesi görünümünde kusma, halsizlik, güçsüzlük, yüksek ateş, soluk cilt,  kolay çürük oluşumu, alışılmadık kanama (burun, vajina, ağız), cilt ilt altında iğne ucu şeklinde mor  veya kırmızı benekler gibi yan  etkiler den biri veya birkaçı görüldüğünde ilacın alımını durdurup tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Klopidogrel hidrojen sülfat

İlaç Marka İsmi: Diporel FilmTablet

Diporel 75 mg FilmTablet İlaç Prospektüsü


Diporel-75-mg-FilmTablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın