Diazepam Desitin Rektal Tüp

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Diazepam’ dır. Diazepam Desitin Rektal Tüp, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı, aşırı huzursuzluk , gerilim hali)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir ilaçtır. Anksiyete ( endişe,kaygı, endişe, kaygı, aşırı huzursuzluk , gerilim hali) bozuklukları, ardı ardına epilepsi nöbetleri, çocuklarda görülen ateş sırasında olan nöbetler ve bu nöbetlerin sonucu olan bilinç kaybı ve titremeler, ameliyat öncesi veya endoskopi gibi tıbbi teşhis durumlarında sakinleştirici olarak, tetanoz , kas ve eklemlerin iltihabi durumlarında ve darbe almaları sonucunda oluşan kas spazmları, durumlarında kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca  hastalık nöbetlerinin tedavisi için diğer ilaçlarla birlikte de kullanılabilir.

 

Diazepam Desitin Rektal Tüp Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir ilaçtır.
 3. İlacı kullanırken alkol almayınız. İlacın alkolle birlikte kullanımı alkolün etkisini arttırmaktadır.
 4. Doktorunuzun reçetede belirttiği dozdan fazla almayınız. Doz aşımı ölümcül olabilir.
 5. Sadece kısa bir süre için kullanılmalıdır. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Çünkü yoksunluk semptomları yaşayabilirsiniz. Yavaş yavaş doktor gözetiminde bırakmalısınız.
 6. Kullanımı alışkanlık yapmaktadır. İlacı özellikle geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişiler ile paylaşmayınız.
 7. İlacı kullanan yaşlı ve çocuklarda düşme ve kaza olasılığı fazladır. Bu hastalarda düşme ve kazadan dolayı yaralanmaları önlemek için dikkatli olunuz.
 8. Karaciğer ve böbrek hastalığı,  epilepsi ve diğer hastalık nöbetleri, geçmişte hap ya da alkol bağımlılığı öyküsü, geçmişte bir ruhsal hastalık, depresyon ya da intihar düşüncesi veya davranışı öyküsü, astım, amfizem, bronşit, kronik akciğer hastalığı (KOAH) veya diğer solunum hastalıkları, uyku esnasında solunum durması rahatsızlığı ve alkol zehirlenmesi gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz ki duruma göre doz ayarlamaları yapılabilsin.
 9. Çizgili kas zayıflığı rahatsızlığınız , dar açılı göz tansiyonunuz varsa  ya da depresyondaysanız bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde  dikkatli olunuz.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde kesinlikle kullanmayınız.

Diazepam Desitin Rektal Tüp’ün kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç makata uygulanır. Uygulama sırasında çocuklar yan ya da yüzükoyun , yetişkinler ise yan pozisyonda yatmalıdır. Tüpün tamamı makata uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Halsizlik, bitkinlik ve uyuklama  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Diazepam

İlaç Marka İsmi:  Diazepam Desitin Rektal Tüp

Bir Yorum Yazın