Diapam Ampul İ.M. / İ.V.

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Diazepam’ dır. Diapam Ampul İ.M. / İ.V., beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir ilaçtır. Anksiyete ( endişe,kaygı hali) bozuklukları, beyin felci  veya vücudun belden aşağıda kalan kısmının felç olması ile ilgili kas kasılmaları, kalbe elektrik şoku uygulanması, endoskopi veya zorlu ve uzun süren diş operasyonlarında genel anesteziden önce sakinleştirici olarak, alkol yoksunluk semptomları durumlarında kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca  hastalık nöbetlerinin tedavisi için diğer ilaçlarla birlikte de kullanılabilir.

Diapam Ampul İ.M. / İ.V.  Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir ilaçtır.
 3. Bu ilacı kullanırken alkol almayınız.Çünkü  alkolün etkisini arttırmaktadır.
 4. Bu ilacı doktorunuzun reçetede belirttiği dozdan fazla almayınız .Doz aşımı ölümcül olabilir.
 5. Bu ilaç sadece kısa bir süre için kullanılmalıdır. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Çünkü yoksunluk semptomları yaşayabilirsiniz. İlacın kullanımını yavaş yavaş doktor gözetiminde bırakmalısınız.
 6. Bu ilacın kullanımı alışkanlık yapmaktadır. İlacı özellikle geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişiler ile paylaşmayınız.
 7. Karaciğer ve böbrek hastalığı,  epilepsi ve diğer hastalık nöbetleri, geçmişte hap ya da alkol bağımlılığı öyküsü, geçmişte bir ruhsal hastalık, depresyon ya da intihar düşüncesi veya davranışı öyküsü, astım, amfizem, bronşit, kronik akciğer hastalığı (KOAH) veya diğer solunum hastalıkları, uyku esnasında solunum durması rahatsızlığı ve alkol zehirlenmesi gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz ki duruma göre doz ayarlamaları yapılabilsin.
 8. Çizgili kas zayıflığı rahatsızlığınız , dar açılı göz tansiyonunuz varsa  ya da depresyondaysanız bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kesinlikle kullanmamalısınız.

Diapam Ampul İ.M. / İ.V.’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç, toplardamar içine ya da kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. İlacı uygularken mutlaka bir sağlık profesyonelinden  yardım alınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacı kullanırken  depresif ruh hali, ateş, titreme, vücut ağrıları, grip belirtileri, çift görme, halüsinasyonlar, hiperaktivite, anksiyete, heyecan, saldırganlık, bilinç bulanıklığı, sarılık, normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama durumlarından herhangi birine veya birkaçına sahipseniz tıbbi yardım aclen  doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Diazepam

İlaç Marka İsmi:  Diapam Ampul İ.M. / İ.V.

Bir Yorum Yazın